Dvacet minut Radiožurnálu

Razítka převažují nad selským rozumem. Za velkou část byrokracie si ale Česko může samo, říká k protestům zemědělců šéf svazu obchodu Prouza

Dvacet minut Radiožurnálu

Razítka převažují nad selským rozumem. Za velkou část byrokracie si ale Česko může samo, říká k protestům zemědělců šéf svazu obchodu Prouza
Přípravy na protest na hraničním přechodu Hodonín/Holíč

Radiožurnál

Tisíce českých zemědělců se zapojily do čtvrtečních protestních akcí, které se odehrávaly i v dalších devíti státech střední a východní Evropy. Měly by protesty být podnětem ke změně unijní zemědělské politiky? Stojí za problémy zemědělců Evropská unie a její klimatická opatření? A ovlivnilo by splnění jejich požadavků ceny potravin v českých obchodech? Tomáš Pancíř se ptal viceprezidenta Hospodářské komory a šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 1000 českých zemědělců se zapojili do dnešních protestních akcí, které se odehrávaly i v dalších devíti státech střední a východní Evropy. Měly by být protesty podnětem ke změně unijní zemědělské politiky. Stojí za problémy zemědělců EU a její klimatická opatření a ovlivnilo by splnění požadavků zemědělců ceny potravin v českých obchodech?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, viceprezident Hospodářské komory, také bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Dobrý den. Vítejte v našem studený den. Moc děkuji za pozvání. Vy jste v pondělí na síti x docela ostře komentoval protesty radikálních zemědělců. Psal jste o partičce bláznů, o křiklouny, kteří neumí konkurovat, a také o tom, že šlo v podstatě o akci na podporu zdražování jídla. Máte pro tu dnešní protestní akci, která se odehrává v 10 státech EU, větší pochopení?

  • Rozhodně mám, že je vidět, že to není akce, která má politické požadavky. To, co tady byl v pondělí, byla vlastně čistě jako politická ukázka síly nějaké extrémní části politického spektra. To, co vidíme dneska, je velmi smysluplná debata o tom, jak moc si komplikujeme život v podnikání a nejenom v zemědělství, ve výrobě potravin, nakonec i v jejím prodeji. Je to součást toho řetězce, jak moc tady máme konat vládu razítek nad selským rozumem. A myslím si, že pokud výsledkem bude to, že se nad sebou zamyslí i česká vláda, nemůže se bude ty tématem odkopávat. Zatím vidíme takové. No, já pojedu do Bruselu, říká pan zemědělství. Tam to budu řešit. No, já bych tím zamyslet nad tím, jak vypadá ta česká byrokracie při té možná často větší problém než ta evropská.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají