Jak to vidí...

Biskup Václav Malý: Návštěva papeže v Bahrajnu nezbourá náboženské předsudky. Ale je důležité, že má odvahu k setkání

Jak to vidí...

Biskup Václav Malý: Návštěva papeže v Bahrajnu nezbourá náboženské předsudky. Ale je důležité, že má odvahu k setkání
Papež František

Dvojka

Papež František je v Bahrajnu, na své čtvrté zahraniční cestě v letošním roce. „V muslimské zemi je potřetí,“ připomíná Václav Malý v pořadu Jak to vidí... „Bahrajn je otevřenější zemí a chce se stát Libanonem východu. Libanon byl dlouhá léta příkladem země, kde žili v míru křesťané i muslimové,“ vysvětluje světící biskup pražský. Podle něj chce ovšem Bahrajn zvolit jinou cestu k dialogu.
Václav Malý, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pane Malý, vy máte za sebou návštěvu našich krajanů v zámoří. Jako biskupský delegát jste totiž pověřen péčí o české katolíky v zahraničí. Jaké dojmy jste si přivezl ze Chicaga a Toronta?

  • Teď je tři roky jsem nemohl cestovat, protože byl COVID, že ano. Ta opatření má velmi přísná. Jeden čas vůbec jako neexistovalo spojení mezi Spojenými státy a Evropou, tak jsem se tam vypravil do Chicaga a do Toronta je v Chicagu byl jsem byl proto, že tam bylo biřmování 14 mladých lidí je přijal svátost biřmování. Potom jsem se přesunul do Toronta, kde jsem uváděl nového českého kněze. Byla to setkání velmi srdečná. Byl jsem rád, že přece jako ještě dost těch Čechů tam mluví česky. Ale samozřejmě ta mladší generace, to už jako je slabší, protože mnozí ti mladí už jsou velmi integrováni do tamní společnosti. Jenom chci říci, že v Chicagu to byla pro mě novinka, kterou jsem se dozvěděl mezi světovými válkami. Představte si, žilo 450000 Čechů a Slováků a bylo tam 12 katolických českých kostelů a devět slovenských katolických kostelů. Takže a dnes znovu jasně. Tam jenom jeden. Samozřejmě. Ale byl jsem rád, že tamní duchovní správce mě provedl trošku Chicagem a že jsem teda některé ty chrámy, které dneska už jsou především pro mexické katolíky, navštívil tak, že jej někteří ještě si tam tedy pamatovali, že jo, že tam kdysi tedy byl, že český kostel. Tak to bylo takové pěkné setkání. A v Chicagu jsem zažil tzv. moravský den, oni tam každý rok slaví tedy tzv. moravských divizí. Oblečou se do krojů, tancuje se, hraje muzika, byla tam jedna kapela z jižní Moravy, takže to bylo velmi srdečné. Tak se člověk najednou ocitl jako na jižní Moravě, i když byl v dalekém Chicagu. Samozřejmě to je organizováno nejen tedy tou katolickou misii, ale také Sokolem a dalšími tedy ještě organizacemi, které tam oni Češi mají. V tom Torontu mě zaujalo především to, a to už jsem změnil kdysi, že představte si, tam žije skoro stovka různých národů, národností, lidí různé pleti a není tam jako žádné napětí. Tam když jedete v Torontu metrem, tak vidíte tedy barvu pleti různou a ty lidi, jako jsou vedle sebe, baví se a naprostý takový klid, tak to znova jsem teda docela tak intenzivně prožíval. Také jsem byl tzv. Masaryka. Ta ono je, což je město velmi blízko Toronta, kde je tam také pomníky, který je věnován zakladatelů našeho státu Masarykovi, Štefánikovy. Tam jsem také tedy kde sloužil bohoslužbu. A v Torontu jsem tedy uváděl nového českého kněze do služby.

  • Zajímají se, pane Malý, krajané lidi?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají