Jak to vidí...

Analytik Smetana k válce na Ukrajině: Zásadní je schopnost obou stran nahrazovat ztráty. Rusko generuje 20-30 tisíc vojáků měsíčně

Jak to vidí...

Analytik Smetana k válce na Ukrajině: Zásadní je schopnost obou stran nahrazovat ztráty. Rusko generuje 20-30 tisíc vojáků měsíčně
Ruský útok na Charkov (fotografie z 27. března 2024)

Dvojka

Bezpečnostní analytik Michal Smetana se zamyslí nad tím, zda Rusko mění trajektorii války na Ukrajině, i nad současnou situací pozemní ofenzivy v Charkovské oblasti. Co lze čekat od nového ruského ministra obrany? Čeká Ukrajinu další vlna mobilizace?
Michal Smetana, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americká vláda poskytne další dvě miliardy dolarů na nákup zbraní pro Ukrajinu. Jak v Kyjevě oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken, první část americké vojenské pomoci, kterou kongres schválil koncem dubna, je už na Ukrajině. Je to pět minut před 12.. Pane Smetano, jak to hodnotíte?

  • To schválení americké vojenské pomoci určitě přišlo skutečně velmi, velmi pozdě. Asi se dá říci, že na poslední chvíli. Ten celý ten velký balík, který byl schválen v americkém Kongresu, tak vlastně byl navržen už před půl rokem a ten půlrok udělal obrovskou věc, obrovskou negativní věc pro Ukrajinu, kdy ta ten zásadní materiální nedostatek podstatě způsobil, že Rusko bylo schopné mnohem efektivněji postupovat a Ukrajina zároveň byla mnohem méně schopna uštědřit Rusku ztráty. A v zásadě Ukrajina se nyní nachází ve velmi složité situaci, kdy Rusko sice nemá úplně sílu na nějaký úplně obrovský zásadní průlom, nebo ne nějaký úplně zásadní operační postup, který by byl schopen Ukrajinu nějakým způsobem dostat o Koller. Nicméně ty ztráty, a to o a vůbec ten postup, který politicky vidíme, kdy Rusko je schopno získávat další území a vlastně dostat do Ukrajinu pod takový tlak je skutečně z velké části důsledkem právě toho materiálního nedostatku. Ale není to pouze listu, pouze zbraně, není to pouze munice. Ukrajina řeší obrovský problém například s nedostatkem a lidí, který schopné poslat na frontu. A to bohužel ten americký balíček nevyřeší.

  • Ukrajinští velitelé a vojáci deníku The New York Times nedávno řekli, že Ukrajině chybí. Ale vlastně vy jste to také nyní popsal, pane Smetano, muži zbraně, munice, že začíná přicházet o území na severovýchodě země poblíž Charkova. Řekl byste tedy, že je Ukrajina momentálně nejvíce zranitelná od začátku invaze v únoru 2022?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají