Interview Plus

Polská vládní strana ztrácí kontrolu nad narativem. Tusk ukázal obrovskou sílu, říká novinářka

Interview Plus

Polská vládní strana ztrácí kontrolu nad narativem. Tusk ukázal obrovskou sílu, říká novinářka
Protestní průvod ve Varšavě

Plus

Víkendového protestu proti konzervativní vládě se ve Varšavě zúčastnilo kolem půl milionu lidí, kteří vyjadřovali nespokojenost s omezováním lidských práv, inflací a možným zásahem do voleb. „Šlo o společný pochod opozice, lidé měli pocit, že se mohou zúčastnit, aniž by říkali, že je to hlas pro Občanskou platformu. Nejsou spokojeni a 4. června byl krásný den na to to ukázat,“ vysvětluje novinářka Klara Klinger-Kosmala s tím, že jde o výročí prvních svobodných voleb v Polsku.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Statisíce lidí v ulicích polských měst protestovaly proti vládě, kterou považují za hrozbu pro demokracii. Jedním z nejsilnějších motivů byl zákon o zřízení komise pro posouzení vlivu Ruska v Polsku minulých 15 letech. Ten je podle opozice zneužitelný pro boj proti politickým oponentům. Obavy o osud demokracie v Polsku podpořil teď i nejnovější nález Soudního dvora EU, podle kterého polská justiční reforma porušuje unijní právo. Proč si navzdory všem výtkám udržuje vládní strana Právo a spravedlnost dominantní pozici v polské politice? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • V Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes polská novinářka Klára Klinger. Dobrý den. Dobrý den. V jedné z prvních reakcí označila vláda ty víkendové protesty za pochod nenávisti. Na straně vlády tedy žádný ani náznak nějaké sebereflexe.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají