Interview Plus

Izrael musí dát Palestincům stát nebo občanství. Bez politického řešení konflikt vybuchne, říká politolog Shanaáh

Interview Plus

Izrael musí dát Palestincům stát nebo občanství. Bez politického řešení konflikt vybuchne, říká politolog Shanaáh
Lidé nesou vlajky během pochodu na vyjádření solidarity s Palestinci v Gaze

Plus

Spor o Gazu se odehrává i tisíce kilometrů od jejích hranic. Mnoho lidí cítí potřebu podpořit Izrael a jeho právo zasáhnout proti organizaci Hamás, v řadě světových metropolí naopak lidé vyšli do ulic s palestinskými vlajkami a požadavkem na zničení Izraele. „Mimo Evropu a Severní Ameriku lidé chápou palestinskou perspektivu. Na Západě je to jinak. Evropané mají velmi černé svědomí v tom, jak zacházeli historicky s židovskými komunitami,“ uvádí politolog Šádí Shanaáh.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Souběžně s boji v pásmu Gazy a potyčkami na území západně od Jordánu probíhá i další konflikt, ve kterém jsou Izraelci a Palestinci spíše ne přímými účastníky. Konflikt o světové veřejné mínění. Řada lidí měla po útoku teroristů z Hamasu potřebu podpořit Izrael třeba vyvěšením vlajky. Mnoho lidí naopak vyšlo do ulic s palestinskými vlajkami a požadavkem na zničení Izraele. Co vše má vliv na veřejné mínění a mohly by se Palestinci zbavit Hamasu, kdyby chtěli? Dobrý poslech přeje Jan Bumba.

  • Interview Plus.

  • Hostem interview je dnes politolog Šádí Shanaáh, který aktuálně působí na anglické University of New York in Prague. Dobrý den. Dobrý den. V Londýně, Berlíně, v Římě, v Bruselu a v dalších městech se konaly velké demonstrace na podporu Palestinců. Řekl byste, že palestinská strana vyhrává onen souboj o světové veřejné mínění?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají