Hovory

Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, co má potenciál rozdělovat, říká oceněná analytička Kazlauskas

Hovory

Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, co má potenciál rozdělovat, říká oceněná analytička Kazlauskas
Protestní průvod přes Národní třídu na Albertov završil vysokoškolskou stávku za klima 17. listopadu 2023

Plus

Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023 získal Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky. Jeho členové se snaží o práci na osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které ve veřejném prostoru panují. „Klima není jenom o ochraně ledních medvědů, ale o našich každodenních životech,“ říká analytička Vendula Kazlauskas.
Markéta Vozková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, jako něco, co má potenciál rozdělovat. Pokud se přestaneme soustředit na tradiční průmysl a začneme přijímat sociálně spravedlivá opatření, máme šanci nabídnout pozitivní vizi pro všechny členy naší společnosti, říká Vendula Kalouska s, analytička z klima týmu Asociace pro mezinárodní otázky. Spolu s kolegy a kolegyněmi získala cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023. Díky práci na osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které ve veřejném prostoru panují. Dnešní Hovory zamíří do Bruselu a Washingtonu nebo Vilniusu. Inspirativní poslech vám od mikrofonu ČRo Plus přeje Markéta Bosáková.

  • Ve studiu je Vendula Kalouska s klima týmu Asociace pro mezinárodní otázky. Dobrý den. Dobrý den. Informační centrum OSN a Učená společnost ČR klima týmu udělili cenu za komunikaci vědy klimatu. Vím, že vás je v týmu asi 19 členek a členů, ale můžete stručně představit, co děláte?

  • Jsme skupina analytiků a analytiček, kteří se dali dohromady před 3 4 roky, a dáváme dohromady materiály o tom, jak bychom měli v ČR řešit změnu klimatu, je abychom k tomu něj přistupovat. Co by měla dělat vláda a co by měli dělat převážně ti, kteří opravdu ty změny můžou dělat. Ti, kteří mají přístup ke změně zákonů, ty, kteří můžou přijímat opatření, která potom dopadají na životy lidí v ČR, je. Snažíme se vlastně navrhovat konkrétní řešení pro to, abychom v ČR byli připravení změně klimatu nějakým způsobem čelit a nějak se s ní vypořádávat a taky. Kromě toho, že komunikujeme s těmito stakeholderů a s touto odbornou veřejností, já se snažím i mluvit i s tou nejširší veřejností a snažíme se vlastně překládat ty komplikované návrhy a ta komplikovaná opatření, která jsou na evropské nebo na světové úrovni, tak překlad do jazyka, který by byl srozumitelný i pro nejširší veřejnost.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají