Hovory

Prožíváme podobnou krizi jako v době napoleonských válek. Snad nebude trvat stejných 25 let, říká ekonom Kysilka

Hovory

Prožíváme podobnou krizi jako v době napoleonských válek. Snad nebude trvat stejných 25 let, říká ekonom Kysilka
Pavel Kysilka

Plus

„České sklářství sedělo po léta na zlatém světovém trůnu, ale také procházelo krizemi. Mezi 18. a 19. stoletím, během napoleonských válek, trvala krize 25 let. Byla to také krize energetická, měli jsme vysokou inflaci. Byla tu ruská válka s Tureckem, platila ochranářská opatření ze strany německých zemí a navíc ještě bankrot Rakousko-Uherska. Dnes prožíváme krizi podobnou,“ říká ekonom a bývalý viceprezident České národní banky Pavel Kysilka.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Život je křehký, stejně jako sklo. To, co víc než století sloužilo z klubu, končí po pár desetiletích v ruinách. Ale život dokáže zařídit i nejrůznější překvapení. A tak náš dnešní host, který si původně pořizuje zruinovanou hájenku, s údivem nakonec zjišťuje, že dům, který koupil, nikdy Myslivna nebyl, ale že patřil huť Mistrovi. A tak se tedy vrátíme do časů minulých, konkrétně do skal mistrovského domu v Křižánkách na Vysočině. Ze studia zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes Pavel Kysilka, někdejší viceguvernér ČNB. Vítejte u nás. Dobrý den. Dobrý den. Já si zkouším představit, jak by se asi dal uplatnit takový Barretův princip na váš příběh s tím skel mistrovským domem. A říkám si, že by to mohlo být tak, že 20 % měl dům šanci na záchranu a z 80 % měl nakročeno.

  • K tomu definitivnímu konci tohoto, tak by bylo to opravdu ruina.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají