Ranní Plus

Vysoká inflace odeznívá, to ale neznamená, že klesají ceny, zdůrazňuje ekonomka Matesová

Ranní Plus

Vysoká inflace odeznívá, to ale neznamená, že klesají ceny, zdůrazňuje ekonomka Matesová
Nákup potravin ve Villefranche-sur-Saone ve střední Francii

Plus

Ceny základních potravin drží konkurenční obchody často na stejné úrovni, případně se liší jen o málo, vyplývá z průzkumu reportérů Českého rozhlasu, kteří je sledovali ve 12 krajských městech a v Praze. V zemědělství meziměsíčně klesly ceny o 19 procent, meziročně o 6 procent, což jsou nejaktuálnější známá čísla za prosinec loňského roku.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ceny základních potravin drží konkurenční obchody mnohde na stejné úrovni, anebo se cena liší o pár haléřů. To plyne z průzkumu našich reportérů, kteří sledovali ceny ve 12 krajských městech a také v Praze. Za zmínku stojí to, že v zemědělství meziročně ceny klesly o 19 %, jsou čísla za prosinec, ale nejaktuálnější v tuto chvíli s námi. Ekonomičtí experti se obvykle shodují, že by kvůli tomu mohly potraviny zlevňovat. Tak například hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil uvedl, že by se lednová meziroční inflace mohla pohybovat kolem tří %. To, jaká byla inflace za leden, zveřejní Český statistický úřad v půlce února. ČT to zřejmě nejočekávanější číslo. Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory, je teď naším hostem hostem ranního plusu. Dobrý den.

  • Dobré ráno vám i posluchačům.

  • Čeká té věže, dojde ke zlevnění potravin v důsledku tedy vývoje těch zemědělských cen.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají