Hovory

Nejsem ani „Hej, Maďar“, ani „Hej, Slovák“. Jsem Evropan, říká vydavatel oceněný prezidentkou Čaputovou

Hovory

Nejsem ani „Hej, Maďar“, ani „Hej, Slovák“. Jsem Evropan, říká vydavatel oceněný prezidentkou Čaputovou
Zuzana Čaputová předává vyznamenání Kolomanovi Kertészovi Bagalovi

Plus

V lednu 2024 převzal Koloman Kertész Bagala od prezidentky Zuzany Čaputové státní vyznamenání za aktivní podporu slovenské literatury. „Ukázalo se, že na Slovensku je velký potenciál, protože se lidé pokoušejí psát a mnozí jsou talentovaní,“ říká oceněný vydavatel o literární soutěži Poviedka, kterou založil na podporu perspektivních tvůrců.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prezidentka Zuzana Čaputová mého hosta označila za slovenskou jednotku tvrdohlavosti, když mu letos 14. ledna udílela státní vyznamenání. Slovenskou literaturu vydává od 90. let a dělal to i v časech, kdy se tomu doma na Slovensku nevěnoval téměř nikdo jiný. Sám sebe přitom označuje za tříčtvrtinového Maďara, který do svých šesti let mluvil jen maďarsky. Několikrát balancoval na hraně bankrotu. Kriticky pohlíží na kulturní politiku nové Ficovy vlády. Hostem hovoru je slovenský nakladatel Koloman Kertész Bakala. Při poslechu vás vítá Petr Vizina. Hovoří a nakladatele Kolomana Kertésze. Pavlu zdravím do brněnského studia. Dobrý den. Dobrý den. Prosím. Pane Baxo, jaké to bylo dostat státní vyznamenání? Vy nejste úplně formální tip. Jak jste si to užil?

  • Jsem si myslel. Ne, protože jsi nějaký kamery a chtěli by se nám tak, jak by volali z protokolu paní prezidentky. Ale v každém případě jsem byl velmi ohromený a nelze, je velmi podstatný najet později i to, že od koho jsem to dostal, od člověka, kterého si velmi vážím. A tak. Protože jen v politiky jsme na Slovensku, když lidi lidi nebo politika jako tak jeho zdmi ještě malí a doufám, že někdy si budu, ale do které si historii 30 l se. Toto je člověk, který si velmi vážím.

  • Paní prezidentka vás označila za slovenskou jednotku tvrdohlavosti. Jak tomu rozumíte?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají