Hovory

Navenek byl vtipný, drama měl v duši, popisuje Tomáš Kraus svého tátu, přeživšího holocaustu

Hovory

Navenek byl vtipný, drama měl v duši, popisuje Tomáš Kraus svého tátu, přeživšího holocaustu
Tomáš Kraus Tajemník Feredace židovských obcí

Plus

„Táta byl navenek nesmírně zábavný, ale uvnitř to muselo být veliké drama. Jeho terapie spočívala v tom, že se měl ze všeho vypsat,“ říká o významném protinacistickém odbojáři a literátovi Františku Robertu Krausovi jeho syn, ředitel Institutu Terezínské iniciativy Tomáš Kraus. Jaké je pečovat o literární odkaz přeživších holocaustu popisuje už ve třetí knize povídek svého otce.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnes budeme mluvit o opravdu pozoruhodném člověku, o novináři, romanopisci a povídkáři, znalci české a německé židovské Prahy i Sudet. Už nežije, ale jeho dílo se nevytratilo, ba naopak posmrtně k nám František Robert Kraus promlouvá s velkou naléhavostí. Je to apel člověka, který miloval život a uměl je žít. Vnímal všecky jeho krásy. Řečeno se Seifertem, apel člověka vzdělaného se širokým rozhledem, který prošel peklem, viděl jeho běsy zblízka a podal a dodnes podává svědectví. Arnošt Lustig jej považoval za spisovatele světového formátu a vyučoval jeho dílo na zahraničních univerzitách. V těchto dnech vychází sbírka jeho povídek sedmý závoji, listy z jednoho století. Tak nahlédněme do života a díla Františka Roberta Krause. V těchto hovorech od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Hovory.

  • Vítám ve studiu Tomáše Krause, ředitele institutu Terezínské iniciativy, který je synem Františka Krause a podílel se rovněž na přípravě zmíněné knihy povídek sedmý závod. Děkuji, že jste si udělal čas. Vítejte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají