Host Radiožurnálu

Rostlinka, která neporoste, ale také nezvadne. Výtvarník Nosek přibližuje výstavu Květy 2018 – Stoletý příběh

Host Radiožurnálu

Rostlinka, která neporoste, ale také nezvadne. Výtvarník Nosek přibližuje výstavu Květy 2018 – Stoletý příběh
Boris Nosek vystavuje svou tvorbu v galerii v pražské Vodičkově ulici v pasáži U Nováků

Radiožurnál

V galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze probíhá výstava Květy 2018 – Stoletý příběh, unikátní výstava porcelánu významných českých umělců. „Pro nás, a myslím i pro diváky, je nejzajímavější vidět třeba Borise Jirků jako figuralistu a Richarda Kočího jako sochaře,“ zve na výstavu výtvarník a grafik Boris Nosek.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Radiožurnál je dnes v galerii Topičův salon na Národní třídě v Praze, protože naším hostitelem je akademický malíř, výtvarník grafik Boris Nosek. Dobrý den. Dobrý den.

  • Tady už běží výstava, která se jmenuje Květy 2018. Stoletý příběh. Myslím, že mnohým posluchačům to bude povědomé.

  • Jsme teďka v největším prostoru, který opravdu se mu říká Topičův salon. Zaslouženě, že toto je rozměrem a asi největší prostor, kam kde my jsme měli vlastně vernisáže, probíhalo to zahájení a tím, že je nás autorů 25, takže opravdu je tady víc jak 200 děl, ať už porcelánu, obrazů. Zde vidíte i sochu třeba Richarda Kočího. Ale hlavně teda, to je těch květů. Takže to je ten název, který se skrývá. Co to porcelánové květy, který stylizují v podstatě květ jakoby poupě rozvíjející se pak rozkvetlý květ, velká mísa na ikebanu a mělká dlouhá mísa je metaforou listu, takže tato rostlinka měla být vlastně rostlinka, která už neporoste, naopak taky nikdy nezvadne. Měla být jakousi gratulaci k 100. výročí založení naší republiky, což bylo v roce 2018. Více jak rok jsme na tom pracovali právě s výše uvedenými autory a dneska jsme to připomněli po pěti letech.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají