Host Lucie Výborné

Počet lidí s demencí se může za 30 let zdvojnásobit. Otázka přijetí nemoci je zásadní, říká psycholožka

Host Lucie Výborné

Počet lidí s demencí se může za 30 let zdvojnásobit. Otázka přijetí nemoci je zásadní, říká psycholožka
Eva Jarolímová, psycholožka z České alzheimerovské společnosti

Radiožurnál

V České republice žije 156 tisíc lidí s demencí a do roku 2050 by se mohl tento počet zdvojnásobit. „Čím dříve je léčba indikovaná, tím lépe,“ vysvětluje psycholožka Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti, proč je důležité nechat si otestovat paměť. V těchto dnech to mohou lidé udělat ve vestibulu budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v rámci Týdne paměti. Proč lidí s demencí přibývá? Jak ji poznat a co dělat potom? Poslechněte si celý rozhovor.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné.

  • Mým hostem je dáma, která působí v České alzheimerovské společnosti v Praze jako konzultant a psycholog v pomoci pečujícím lidem o své příbuzné. Paní doktorka Eva Jarolímová. Tak vás vítám ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Dneska. Ve vestibulu ČRo už vlastně druhý den je možné v rámci týdnem paměti si nechat otestovat paměť. To testování trvá zhruba do hodiny. Jak zjistíte, že mi hrozí Alzheimerova choroba?

  • Tak předně vlastně bych chtěla nějak motivovat všechny, kdo vlastně pochybují o své paměti nebo mají třeba i pozitivní rodinnou anamnézu, že se to třeba někdy onemocnění demencí, onemocnění objevilo u někoho z vašich příbuzných, tak je určitě dobré na takové vyšetření přijít. Rozhodně to vlastně zjišťujeme takovou takovým vlastně větším testem, který trvá tak jak již bylo zmíněno, něco kolem 60 minut. Může trvat i déle, když nám to jde trochu pomaleji a samozřejmě může to být i kratší dobu. A vlastně toto vyšetření provádí naši kolegové, kteří jsou vzdělaní v této oblasti a proškolení. Mohou vlastně vyšetřovatel klienty, kteří tedy přichází se subjektivními mystickými stezky, tady stesky na zapomínání, případně i jinými té stezky a v podstatě tady udělají ten test, který je zaměřen především na různé tzv. kognitivní domény, to je krátkodobá paměť a jsou tam nějaká slovní produkce. Také vlastně takové, jak my říkáme, vybavení si z té paměti, znovu vybavení třeba později, nějaké informace, ale i celá řada dalších vlastně a především také neměli bychom zapomenout na pozornost a tam samozřejmě také dominuje. A vlastně na základě tohoto vyšetření, které musím říct, že je pouze orientační, to vlastně jde. Jedná se o žádnou specifickou euro psychologickou metodu. To potom jsou další odborníci na toto téma, ale vlastně toto orientační, ale velice řekla bych citlivé vyšetření může pak vést dál k tomu, že pokud se vlastně objeví nějaký deficit v rámci té kognitivní poruchy, tak vlastně bude odeslán na pracoviště odborného lékaře, obvykle specialisty, tedy neurologa, psychiatra anebo geriatr. A pokud se vlastně něco takového neukáže, nějaký kognitivní deficit, tak vlastně buď, pokud je to nějaký nález, jak my říkáme, v normě, tak si pak třeba ještě povídáme o tom, proč vlastně daný člověk, daný klient, který přichází, zapomíná? Může. Může tam být celá řada různých jiných příčin, proč člověk zapomíná to, že je to demence? Tak samozřejmě ta čísla jsou, jsou různá, ale pořád převažují ti, kteří tu demenci vlastně nemají. Jinými slovy nebát.

Více z pořadu