Host Lucie Výborné

My jsme počítali se spálenými mosty, Ukrajinci mají nakročeno jet domů, popisuje 86letý dobrovolník a emigrant

Host Lucie Výborné

My jsme počítali se spálenými mosty, Ukrajinci mají nakročeno jet domů, popisuje 86letý dobrovolník a emigrant
Ukrajinští uprchlíci na Hlavním nádraží v Praze.

Radiožurnál

Josef Parlesák, narozen v roce 1936, se stal nejstarším registrovaným dobrovolníkem, který na jaře 2022 pomáhal ukrajinským uprchlíkům v rámci Vlny pomoci. Sám s manželkou a malým synem emigroval v roce 1969 do Německa, vrátili se po 20 letech. „Přihlásil jsem se jako tlumočník, protože jsem se dobře učil rusky,“ popisuje své začátky dobrovolnictví. V čem se jeho zkušenost emigranta podobá zkušenosti ukrajinských uprchlíků? A v čem je odlišná? Poslechněte si rozhovor.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pár mix energii. 17 let dodáváme energii Česku. Máme zajištěno dostatek energie pro naše stávající i nové zákazníky na celý příští rok. Sponzor pořadu.

  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné? Mým ho.

  • Autem je dneska nejstarší dobrovolník vlny pomoci pan Josef Parlesák. Tak vás vítám ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. V 86 letech jste na jaře se stal nejstarším registrovaným dobrovolníkem, který začal pomáhat ukrajinským uprchlíkům přes platformu vlny pomoci. Ano. Kde jste poprvé vlastně, když jste se zaregistroval, kde jste poprvé pracoval nebo kde jste působil?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají