Hobby magazín speciál

Kořenář radí, jak oživit seschlý a ztvrdlý lusk vanilky

Hobby magazín speciál

Kořenář radí, jak oživit seschlý a ztvrdlý lusk vanilky
Vanilka (ilustrační foto)

Plzeň

Zelené lusky vanilky jsou bez chuti a bez vůně, těch se dosahuje dlouhodobou fermentací. Než se vanilka po sklizni dostane k zákazníkovi, trvá to několik měsíců. I to je jedním z důvodů, proč je toto koření tak drahé.
Soňa Vaicenbacherová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Marcela Jánská, průvodkyně laskavým minimalismem, radí nenechte se stresovat předvánočním úklidem a před vánoční výzdobou.

  • Možná si to neuvědomujeme, ale všechna ta výzdoba, ty balíčky, plakáty, koncerty, nazdobené stromečky, věnce, všechny ty hvězdičky. A to to není něco, co by někdo připravil přes noc. Opravdu ty velké společnosti na tom pracují minimálně od léta, spíš od jara a je docela alespoň pro mě úlevné to vědět, protože to je opravdu práce pro ně na několik měsíců, oni to potom na nás v uvozovkách valí v tom adventním čase, protože to tématicky do toho období spadá. Ale to vůbec není něco, co by byl jeden člověk vlastně schopen udělat za tak krátkou dobu, ve které se nám to jako prezentuje.

  • Tak a teď si možná někteří naši posluchači řeknou prošvihli jsme to? No, já si taky nemyslím, že bychom měli vánoční výzdobu vyndavat někdy v červenci nebo v srpnu. To si můžeme o x popsat. Tu krabici, kde ji máme, bychom jí potom před adventem našli. Ale to, že jsme prošvihli, my jsme vůbec nic neprošvihl. I my jenom. Potřebujeme vystoupit z toho, že tam opravdu jako není něco, co bychom potřebovali se k něčemu přiblížit, abychom to měli jako oni, abychom už prvního prosince měli nazdobený ten stromeček. My si to můžeme udělat po svém a opravdu v rámci minimalismu. I malá větvička s jednou ozdobou a s klidem. Kdysi budeme mít čas sednout k tomu stolu. Postačuje k tomu, abychom si uvědomili, že je tento čas v roce, kdy je ta dlouhá temná noc a možná potom nějaká hvězda naděje, kdy se přehoupáváme zase do toho období, kdy postupně bude víc a víc světla. Ale my to nepotřebujeme opravdu jako dělat, abychom měli pocit, že když všechno toto neuděláme, že se to nestane. Prostě méně je, někdy více a platí to nejenom v rámci minimalismu? Určitě. A opravdu to, že všude kolem je taková výzdoba, můžeme brát jako to, že někdo už to vyzdobil za nás to město, tak my se tam můžeme jít podívat nebo do toho parku. A neznamená to, že i my si musíme takto grandiózní výzdobu dělat i u nás doma. Opravdu není potřeba zdobit úplně každou místnost, každý parapet, každou poličku. Stačí nám jedno zákoutí a myslím, že to připomenutí tam bude vidět.

Ostatní také poslouchají