Historie Plus

Renesanční učenec a literát Jan Blahoslav zanechal trvalou stopu v českém písemnictví

Historie Plus

Renesanční učenec a literát Jan Blahoslav zanechal trvalou stopu v českém písemnictví
Jan Blahoslav (1523-1571), biskup Jednoty bratrské, náboženský reformátor, český spisovatel

Plus

Mezi přední představitele Jednoty bratrské, menší, ovšem společensky vlivné, církve předbělohorského období, patřil nejen biskup a učenec Jan Amos Komenský. Základy rozkvětu jednoty položil vedle jiných také Jan Blahoslav – teolog, literát, překladatel a redaktor v jedné osobě.
Petr Slinták

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mezi přední představitelé Jednoty bratrské, menší, ovšem společensky vlivné církve předbělohorského období, patřil nejen biskup a učenec Jan Amos Komenský. Základy rozkvětu jednoty položil vedle jiných také Jan Blahoslav, teolog, literát, překladatel a redaktor v jedné osobě. Důrazem na vzdělanost a komunikaci se bratrská církev vymanila z osidel sektářství a stala se důležitým prvkem české společnosti 16. a počátku 17. století. V tomto emancipačním procesu přitom významnou úlohu sehrál právě Jan Blahoslav, jež díky svému vzdělání a postavení pozitivně ovlivnil směřování a činnost náboženského společenství. Bez nadsázky se říká, že nebýt Blahoslava a jeho vzdělávacích a osvětových aktivit, dost možná by nebylo ani Komenského, jež na humanistických principech jednoty stavěl a rostl. I z důvodu 5 100. výročí narození si osobnost Jana Blahoslava připomínáme. U pořadu vás vítá jeho autor Petr Slinták.

  • Historie.

  • Budiž řečeno hned na počátku, že se přerovský rodák Jan Blahoslav dožil pouhých 48 let, neboť v roce 1571 zemřel během vizitační cesty v Moravském Krumlově. Za svůj relativně krátký život však stačil učinit mnohé jednotě bratrské. Sloužil jako správce latinské školy v Přerově, posléze působil v Mladé Boleslavi a nakonec v Ivančicích u Brna, odkud vykonával svůj biskupský úřad. Zde také založil proslulou bratrskou tiskárnu, později přesunutou do nedalekých Kraslic. Jan Blahoslav byl člověkem, který si plně uvědomoval potřeby své doby. Proto jeho význam již v 16. století daleko přesáhl okruh minoritní církve a našel pozitivní odezvu v celé tehdejší české společnosti včetně utrakvistů a tolerantnějších katolíků. Kořeny Blahoslavova myšlení a činnosti my při návštěvě muzea Komenského v Přerově přiblížila historička Helena Kovářová.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají