Historie Plus

Historie Romů v českých zemích? Míň než žebráci a tuláci

Historie Plus

Historie Romů v českých zemích? Míň než žebráci a tuláci
Historická pohlednice s názvem Cikánská vesnice v berežské župě nedaleko Mukačeva, Podkarpatská Rus, kol. roku 1925. (Vydal odbor Klubu československých turistů v Mukačevě ve vydavatelství Karpatia Mukačevo)

Plus

Nejpočetnější národnostní menšinou v České republice jsou Romové. Odhadem představují něco přes dvě procenta obyvatel. Podle historiků žijí v českých zemích nejméně od konce 15. století. Jak uvedl historik Pavel Himl z katedry antropologických studií Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, zdá se, že zpočátku byly vztahy mezi příchozími Romy a usedlým obyvatelstvem docela dobré. 
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejpočetnější národnostní menšinou v ČR jsou Romové. Odhadem představují něco přes dvě % obyvatel. V českých zemích žijí už od středověku, ale přesto je všeobecné povědomí, zejména u jejich starší historii, troufám si říct, docela chatrné. Buďme se proto v příštích minutách na dějiny Romů v Čechách a na Moravě podívat. Od mikrofonu zdraví a příjemný poslech přeje Veronika Kindlová.

  • Historie Plus.

  • Než se pustíme do dějin Romů na našem území, je třeba si nejprve říci, že zpracovávání romských dějin, ať už v Čechách nebo v celé Evropě, není nic snadného. Problematická je totiž sama základní badatelská matérie prameny. Zevrubné vysvětlení přináší historička Helena Sadílková, vedoucí semináře romistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají