Jak to vidí...

Andreas Pieralli: Itálii povede poprvé v historii žena. Nakloní Giorgia Meloniová zemi k neofašismu?

Jak to vidí...

Andreas Pieralli: Itálii povede poprvé v historii žena. Nakloní Giorgia Meloniová zemi k neofašismu?
Giorgia Meloniová

Dvojka

Předčasné parlamentní volby v Itálii skončily vítězně pro Giorgii Meloniovou, předsedkyny pravicové strany Bratři Itálie. Co stojí za úspěchem konzervativní političky? Kam se bude Itálie pod jejím vedením ubírat? A jsou namístě obavy z nástupu neofašismu? Italský publicista Andreas Pieralli v audiozáznamu ještě připomene průběh neúspěšné volební kampaně levice a vysvětlí, co vedlo ke konci oblíbeného politika Maria Draghiho.
Andreas Pieralli, Zita Senková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zde celých 2 desetin % v březnu 2018 na aktuálních 26 v předčasných parlamentních volbách. Pane Pieralli, co je za úspěchem Bratrů Itálie? Giorgia Meloniová, budoucí paní v paláci kýči, sídla italských premiérů.

  • Samozřejmě ne. Má to několik důvodů, ale možná jeden z těch hlavních je, že vzorky Louny posledních letech se vždycky držela opozice a neudělala tu, řekněme tak chybu, když se tomu říká archivář zemi. Poté, co člověk vidí, ty následky jsou, dělal jsem v ní Vídni, tak i vzrůst hodně jako protestní. Oni ti potom se svojí ligovou protestní stranou, ale potom z toho vstoupil jednak do vlády z Hnutí pěti hvězd a posléze dokonce do mohou vládu široké národní koalice Maria Draghiho, který byl poměrně nepopulární mezi jeho voliči. Salviniho voliči a mnozí mají zato, že ho u těchto volbách za tu okres talíř a velká část těch hlasů bývalých hlasu pro album, hubu přešli rovnou na ARO. A to je dobře vidět. Podíváme na rozložení těch hlasů, třeba těch atletičtí má vztah nikdy nic, což je severní Itálie, zejména severní, severní, východní, ale i severní, západní. A tam je vidět hezký, jak vlastně i v těch top až tak jsem vyrůstal, jako mnoho hlasů. A ta elita, která naopak byla spíše zaměří tradičně byla spíš zaměřena na střed a hlavně jih Itálie, tak získala hodně. No, opozice právě diskuse se o kutání.

  • To je zajímavé to přeskupení právě v tom tzv. pravicovém bloku. Já jenom připomenu, že to jsou vlastně zmínění bratři Itálie, Liga severu Mattea Salviniho a furt se Itálie anebo vzhůru Itálie Sylvia Berlusconiho. Takže možná to kouzlo tkví, co se týče George melouny v to, že byla v opozici, vlastně byla jedinou opoziční stranou v tom jaksi dosluhujícím parlamentu.

Více z pořadu