Dvacet minut Radiožurnálu

Klimatická konference v Dubaji s 90 tisíci účastníky? Měli bychom se nad tím zamyslet, hodnotí COP28 Ladislav Miko

Dvacet minut Radiožurnálu

Klimatická konference v Dubaji s 90 tisíci účastníky? Měli bychom se nad tím zamyslet, hodnotí COP28 Ladislav Miko
COP28

Radiožurnál

S jakými ohlasy se setkalo vystoupení premiéra Fialy na klimatické konferenci COP28 v Dubaji, při němž prosazoval jadernou energetiku? Dá se konference už před skončením hodnotit jako úspěšná? Pokud ano, v čem se boj s dopady klimatických změny posunul vpřed? Tomáš Pancíř se ptal Ladislava Mika, vládního zmocněnce pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany biodiverzity, poradce prezidenta Petra Pavla, exministra životního prostředí.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaké reakce vyvolal na mezinárodní klimatické konferenci OSN v Dubaji projev českého premiéra, který mimo jiné vyzval k renezanci jaderné energetiky. Jak významné jsou dohody desítek států o zvyšování kapacity obnovitelných zdrojů nebo závazek 50 ropných společností snižovat emise metanu. A jak ovlivňují letošní jednání o ochraně klimatu válečné konflikty? A také fakt, že letošní konferenci předsedá šéf ropné společnosti.

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je vládní zmocněnec pro mezinárodní vyjednávání v oblasti ochrany biodiverzity, poradce prezidenta Petra Pavla, bývalý ministr životního prostředí a také první místopředseda liberálně ekologické strany les Ladislav Miko. Dobrý den, vítejte v našem studiu. Dobrý den. Děkuji za.

  • Pozvání. Vy jste byl minulý týden spolu s premiérem Petrem Fialou přímo v Dubaji, kde jednají zástupci více než 130 zemí světa o dalších opatřeních, která mají zabránit ničivým dopadům klimatických změn. Český premiér tam přednesl projev, ve kterém velkou pozornost věnoval jaderné energetice. Řekl mimo jiné, že globální jaderná renesance může být účinným řešením současných problémů. Vyvolala slova Petra Fialy v Dubaji nějaké výraznější reakce?

Více z pořadu