Archiv Plus

Zima 1954 v rozhlasovém vysílání: Budoucnost patří uhlí!

Archiv Plus

Zima 1954 v rozhlasovém vysílání: Budoucnost patří uhlí!
Akademik Zdeněk  Nejedlý

Plus

Blížilo se první výročí smrti Josifa Stalina a Klementa Gottwalda. Na podstatě systému, který tito diktátoři nastavili, se ale změnilo pramálo: prezident Antonín Zápotocký v novoročním projevu oznámil, že úkoly roku 1953 byly splněny na 99 procent, a už odstavený ministr Zdeněk Nejedlý neúnavně každou neděli komentoval v rozhlasu události doma i ve světě. Jaké byly první tři měsíce rozhlasového vysílání v roce 1954?
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Český génius Jára Cimrman řekl, že budoucnost patří aluminiu. Komunistický ministr školství Zdeněk Nejedlý, který se alespoň podle dat narození, mohl s Cimrmanem potkat koncem ledna 954, prohlásil, že budoucnost patří něčemu úplně jinému. K čemu. Nejen to se dozvíte v následujícím pořadu, který vás zavede do 1. 3 měsíců roku 54 minut. A to opravdu nebude, slibuje David Hertl.

  • Archiv.

  • Vítejte v roce 954. Byl to rok 10. sjezdu Komunistické strany Československa, rok velkých povodní na Šumavě, také rok dalších sportovních úspěchů Emila Zátopka nebo třeba rok, kdy měl v kinech premiéru barevný velkofilm Otakara Vávry Jan Hus. Film, který řada lidí dlouho považovala za objektivní vylíčení života tohoto katolického reformátora. A co se poslouchalo z vysílání Československého rozhlasu jste mohli slyšet třeba Vladimíra Salače a písničku, která tehdy splňovala parametry toho, čemu dnes říkáme.

Ostatní také poslouchají