Archiv Plus

Česká republika: druhé čtvrtletí. Rozhlasové ozvěny jarních dnů roku 1993

Archiv Plus

Česká republika: druhé čtvrtletí. Rozhlasové ozvěny jarních dnů roku 1993
Premiéři České republiky a Slovenska Václav Klaus a Vladimír Mečiar

Plus

V dnešním Archivu Plus se vrátíme zpátky o rovných 30 let. Tedy do jara roku 1993, druhého čtvrtletí existence samostatné České republiky. Bylo jasné, že už pár měsíců po rozdělení federace se Česko a Slovensko ubírají vlastní cestou. V Čechách proběhla první výstražná stávka železničářů.
Tamara Kocourková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dnešním rozhlasovém archivu se vracíme do jara roku 1993. Bylo jasné, že už pár měsíců po rozdělení federace se Česko a Slovensko ubírají vlastní cestou. V Čechách proběhla první výstražná stávka železničářů. Meteorologové i komentátoři očekávali horké léto a slovenský premiér Vladimír Mečiar v rámci vyjednávání o dělení majetku bývalé federace hrozil zavřením kohoutků s ropou, která k nám směřovala přes Slovensko. Zpravodajské relace rozhlasovou ve druhém čtvrtletí roku 993, ale samozřejmě plnila i méně závažná témata. Pojďme si v následujících minutách připomenout některá z nich. Tamara Kocourková přeje dobrý poslech.

  • Archiv.

  • V Evropě na jaře roku 1993 vzplanul boj o maso a mléko, respektive o embargo na vývoz masných a mléčných výrobků z východoevropských zemí do státu ES. Z Bratislavy informoval Gregor Martin Papucsek.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají