Archiv Plus

Říšský rozhlas. Válka z druhé strany – té nacistické

Archiv Plus

Říšský rozhlas. Válka z druhé strany – té nacistické
Jutta Rüdigerová (vpravo v tmavém) a Joseph Goebbels vítají sto vedoucích ze Svazu německých dívek (BDM) z Würtemberska, 7. září 1940

Plus

Jejich vystoupení před mikrofonem jsou autoritativní, pronášená věcně a bez emocí. Tak hovoří nejen redaktoři, vojáci a úředníci,  ale často i obyčejní lidé, které přesvědčila nacistická ideologie. Takzvaný Říšský rozhlas v čase Protektorátu Čechy a Morava vysílal i na českých rozhlasových vlnách.
Bronislava Janečková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V rozhlasovém archivu jsou zvukové záznamy, které se málokdy dostanou znovu do vysílání. Není to tím, že by byly nezajímavé, jen většinou nebyly vysílány v češtině a navíc okolnosti jejich vzniku byly temné. Jsem přesvědčená, že v dnešním pořadu uslyšíte válečné snímky, které jste ještě nikdy neslyšeli. Z hlubin rozhlasového archivu je pro vás vybírá a komentuje Bronislava Janečková. Archiv.

  • Brzy po vzniku protektorátu Čechy a Morava v září roku 939 převzala německá správa mělnický, brněnský a Ostravský rozhlasový vysílač a postupně pronikala do struktury českého vysílání. Mělnická vysílačka byla obsazena Němci hned 15. března a vysílání na této vlně se začalo hlásit jako národní německých vysílačů. Příprava programu za protektorátu podléhala přísné německé cenzuře. V rozhlasovém archivu se zachovaly desítky německých reportáží, které nesou označení původu jako pařížský rozhlas. Bez výjimky šlo o pořady velmi tendenční, například jako tento příspěvek.

  • Vůbec nestane nic.