Historie Plus

Svobodní zednáři – elita první republiky a zastánci československé státnosti

Historie Plus

Svobodní zednáři – elita první republiky a zastánci československé státnosti
Svobodní zednáři

Plus

Alfons Mucha, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Antonín Švehla, Alois Rašín, František Křižík, Josef Skupa, Zdeněk Štěpánek, bratři Čapkové, Jan Masaryk a mnoho dalších, které také jistě znáte. To byli svobodní zednáři. Jejich společenství je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.
Jiří Zeman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Alfons Mucha, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Antonín Švehla, Alois Rašín, František Křižík, Josef Skupa, Zdeněk Štěpánek, bratři Čapkové nebo Jan Masaryk. A mohl bych pokračovat ještě dlouho. Dál a všechna jména byste znali. To jsou svobodní zednáři. O jejich společenství a o tom, jak se jim dařilo zejména v Československu, jsem si povídal s jedním z nich a s paní doc. Janou Čechurovou z Univerzity Karlovy. Příjemný poslech vám přeje Jiří Zeman.

  • Historie Plus.

  • Řád svobodných zednářů vznikl v Anglii na začátku 18. století. Podle některých teorií zednáři pocházejí ze starého Egypta, Řecka nebo Říma. Legendy jejich původ odvozují dokonce od bájné Atlantida nebo dvora krále Artuše. Doc. Jana Čechurová z Univerzity Karlovy my ale pověděla, že řád, jak ho známe dnes, vznikl pod vlivem osvícenství a vědeckého pokroku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají