Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč ptáci nejvíc zpívají ráno?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Proč ptáci nejvíc zpívají ráno?
Ptáčci

Rádio Junior

Nechtějí nás tím naštvat a probudit. Má to hned několik důvodů. Některé vás možná překvapí. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj, kluci, milé z výlevky a zvědavci. Zdravím vás u dalšího dílu. Ten je na přání posluchačů linky a Tonička. Tak jakou zajímavost tu dnes máme? Na jaře si opět začneme v přírodě všímat zpěvu ptáků. Jde o ideální čas pro jeho poslech. Ptáci si pomocí zpěvu vymezují vlastní území, varují ostatní samičky, že toto území je už zabráno. Pomocí zpěvu ale taky komunikují anebo lákají své samičky. Proč je ale brzy ráno ptačí zpěv slyšet daleko více než po zbytek dne. Důvodů je hned několik. Ranních hodin ráno více, než se bývá chladněji, vzduch je vlhký, a proto je zpěv slyšet lépe a na delší vzdálenost. Lépe si zkrátka nese zvuk. Během ranního chladu také ještě není aktivní hmyz, což je kořist mnohých druhů zpěvných ptáků. Pro lov nejsou ani ideální světelné podmínky. Proč tedy tento čas nevyužít ke zpěvu? Z mnoha studií taky vyplynulo, že predátoři, kteří loví ptáky, jsou aktivní hlavně v noci. Ptáci tak ranním zpěvem dávají také najevo, že je v noci nic nesežralo a jejich teritorium je stále obsazeno. Samičky mají ráno taky největší pravděpodobnost oplodnění. Je tedy možné, že ranních má také samičku chránit nebo hlídat. Samci dávají najevo vetřelcům, že není radno se k jejich samičce přibližovat. Zároveň má ranní zpěv přesvědčit samičku o samečkovi zdatnosti. Zpěv jako takový je totiž pro ptáky vlastně poměrně vysilující a ještě náročnější. Ráno je zima a ptáci mají hlad, takže předvést to samičce v takto ztížených podmínkách má o to větší váhu. A kdo ranní ptačí koncert zahajuje? Je to rehek. Ptačí budíček má totiž své pevné pořadí. Rehek zahradní začíná zpívat už ve čtyři ráno. Následuje ho červenka obecná zhruba ve 4 15. Za ní je hned ve 4 20 koz. A takto bych mohla pokračovat. Jako poslední se pak přidává Špaček. Toho neuslyšíte před východem slunce a i po něm trvá ještě asi 20 minut, než Špaček zapěje. Špaček není jen tím, kdo se zapojí poslední do koncertního vystoupení. Je taky velmi talentovaný v napodobování, a to nejen jiných ptáků, ale i různých dalších zvuků. Tak a tajemství ranního zpěvu ptáků je odhaleno. Co na to říkáte? Můj milý zvědavci, pokud chcete o tom, proč ptáci nejvíce zpívají, ráno někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu