Zvídavec Evy Sinkovičové

Judo je nejlepší sport pro rozvoj dětí a mládeže. Kdo to tvrdí?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Judo je nejlepší sport pro rozvoj dětí a mládeže. Kdo to tvrdí?
Judo je podle UNESCO výborný sport pro děti

Rádio Junior

Judo v překladu znamená „jemná cesta“. Žáci se učí padat, gymnastiku, ale taky respekt a zdvořilost. Podle organizace UNESCO je to pro děti nejlepší sport. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj, kluci, milé z výlevky a zvědavci. Zdravím vás u dalšího dílu. Ten je na přání jednoho našeho posluchače. Pověřil mě, abych něco zjistila, a tak jsem se do toho pustil. A pojďme na to. Judo je sport. Ten bojovým uměním, způsobem sebeobrany i společenskou aktivitou. V překladu doslova znamená jemná cesta a můžete se mu věnovat v každém věku i v každém ročním období. A proč? Jemná cesta? Proti síle útoku totiž nejde síla obránce, ale obránce se naopak snaží útoku vyhnout nebo ho odvést stranou. Základními hesly juda jsou minimální úsilí, maximální účinnost a vzájemný prospěch. Znamená to, že by se měla co nejúčinněji využívat síla, která umožní porazit i fyzicky silnějšího soupeře. A zároveň by se lidé měli vzájemně respektovat. Judo je dokonce i součástí olympijských her od roku 1964. Co o judu ale vlastně víme? Judo u dětí podporuje všeobecný rozvoj. I proto bylo organizací UNESCO vyhlášeno jako nejvhodnější sport pro rozvoj dětí ve věku od čtyř do 12 let. Naučí se respektu, úctě k soupeři, zdvořilosti a principům fair play, tedy férové hry. Žák se naučí padat na, učí se gymnastiku a taky různé taktiky. Pouhá bojovnost tedy nestačí. Zakladatelem juda jako sportovního odvětví byl japonský prof. Dick. O rok ano. Judo vzniklo z několika škol Ju-jitsu. V roce 1882 prof. nazval nové sportovní odvětví jako co dokážu do zkráceně juda, později do roka. No, jako ministr školství prosadil výuku Juda na školách v Japonsku a následně se dokonce začaly judo učit i japonští policisté v rámci profesního výcviku. Díky. Rok ano stanovil v judu i systém technických stupňů. Dělí je na žákovské QR a mistrovské Dany. Liší se podle barvy pásku, kterému se říká o by, podle barvy pásku, který má judista uvázaný přes svůj speciální oděv, ve kterém bojuje a říká se mu jak dogy, se pozná, jak je na tom technicky. Pravidla juda jsou obsáhlá, ale cílem je dostat soupeře na lopatky pomocí některé z mnoha povolených technik. Místu, kde probíhá výuka juda, se říká do žil a platí tam určitá pravidla a způsoby chování. Mimo jiné zde má například panovat přátelská a příjemná atmosféra. Je zde důležitý pozdrav a omluva a schopnost pomoci ostatním. A judo. Začátky na našem území rok 1919 a první kurzy. V roce 1933 k nám pak přijel sám zakladatel juda a předváděl instruktáž. V roce 1993. Po rozdělení republiky pak vzniká Český svaz juda. Lákalo by vás judo zkusit, nebo už se mu věnujete? Dejte vědět, moji milí zvědavci. Pokud chcete o nejlepším sportu pro rozvoj dětí a mládeže o judu někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu