Zvídavec Evy Sinkovičové

Kde najdete pouliční lampy poháněné výkaly a jak to funguje?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kde najdete pouliční lampy poháněné výkaly a jak to funguje?
Mohou psí bobky pohánět pouliční lampy? (ilustrační koláž)

Rádio Junior

Je to moderní ekologická vymoženost? A kolik exkrementů je potřeba na hodinu svícení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Čau, holky a kluci, vítám vás u dalšího dílu. Tak pojďme rovnou na to. Představte si, že existuje město, jehož lampy svítí díky psím exkrementům. Nevěříte? Měli byste. Město najdete ve Velké Británii v oblasti Melbourne Hill z. Lidé, kteří tu venčí pejsky, nevyhodí jejich výkaly do klasického koše, ale do speciálního kontejneru u lampy. Tam se obsah pomocí mikroorganismů rozloží na metan. Ten se dá použít ke svícení nebo jako hnojivo. Údajně jen 10 sáčků s exkrementy stačí na dvě hodiny svícení. Zdá se to jako skvělé moderní řešení. A přitom používat zvířecí výkaly nasvícení žádná novinka není. Pro světlo a teplo je lidé používali odpradávna, jen v posledním století postupně. Tento typ paliva by tlačila levná fosilní paliva. Jejich cena ale v posledních letech stoupá, takže je možné, že k tomuto typu paliva se budeme postupně vracet. Uvidíme. V Indii je zase celkem běžné, že mají lidé domácí biologické generátory. Ty umí získat plyn z kravského hnoje. Ten se pak stane přísadou pro pohonné hmoty. Přemýšlí se tam i o tom, že by se vyráběl plyn z lidských exkrementů. Problém vyměšování na ulici je totiž v Indii pořád aktuální, takže toto by byl ideální způsob, jak zkombinovat čistotu měst a energetickou efektivitu. V Londýně také existovaly dříve tzv. kanalizační plynové lampy. Měly za úkol odstranit a spálit odpadní plyny, a taky díky tomu posvítit. Začátky moderních kanalizačních systémů koncem 19. století přinesli Londýnu celkem problém. Mohl se v kanalizaci hromadit metan, který je obsažen v lidských plynech a objevila se možnost, že by podzemní stoky mohli pod nohama kolemjdoucích explodovat. A to opravdu nikdo nechce. Navíc ještě ten hrozný smrad. To ale mohla vyřešit právě kanalizační plynová lampa. Sloup lampy odváděl plyn z kanalizace do věčného plamene umístěného v hořáku na vrcholu sloupu. V kanalizaci ale nebylo dost metanu na to, aby se udržel plemen lampy celých 24 hodin. Nakonec lampu tedy poháněl svítiplyn, ale jeho teplo umožňovalo odčerpat plyn z kanalizace a spálit ho spolu s městským plynem. Nakonec se tento typ stal zastaralým. Instalatérské postupy se změnily a odvětrávat plyn se dal už i jinak. Poslední kanalizační plynová lampa je v Londýně na holding Klein. Této ulici se tak přezdívá místními farníky Klein, tedy ve volném překladu tvrdící ulice. Moji milí zvědavci, pokud chcete o osvětlení, které běží na trochu zvláštní pohon, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí. Už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my jí určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.