Zvídavec Evy Sinkovičové

Ovoce, nebo zelenina? O rajčeti rozhodoval Evropský parlament. A kam patří olivy?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Ovoce, nebo zelenina? O rajčeti rozhodoval Evropský parlament. A kam patří olivy?
Je rajče ovoce nebo zelenina?

Rádio Junior

Může to být pěkně matoucí. Kam byste zařadili rajče, olivy, rebarboru nebo třeba meloun? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Všechny své desky. A zvědavci, pozor, je tu další díl, s ním nová zajímavost. Tentokrát si posvítíme na tip od naší posluchačky Žofky. Roztřídit do správných kategorií ovoce a zeleninu se zdá jako něco, co zvládne úplně každý, ale věřte mi, že ne vždy je to úplně jasné. Třeba takový meloun, ten už jsme jednou ve Zvíkovci probírali. To je plod velmi matoucí. Odlišný názor na něj může mít zemědělec, kuchař, botanik i zahradník. Zemědělec například vychází z vědeckého pohledu dělení, podle kterého řadím meloun do čeledi tykvovitých stejně jako okurku, tykev nebo třeba dýni. Zahradník označuje za ovoce sladké jedlé plody víceletých semenných rostlin, nejčastěji dřevin a keřů, které opakovaně plodí. Meloun ale není dřevina a navíc je to rostlina jednoletá, takže zahradních zhodnotí meloun jako zeleninu. Botanik i kuchař pak budou hlasovat spíše pro ovoce. Jak to tedy zhodnotit? Tak nějak kompletně jednotná definice pojmu ovoce neexistuje, ale melouny oficiálně považován za zeleninu. Olivy vás asi taky překvapí. Jsou totiž ovoce. Olivovník evropský jedním z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů. Olivy patří mezi peckovité ovoce, chutí se ale ostatním ani trochu neblíží. Jsou absolutně chudé na cukr. I avokádo je ovocem, není sladké a svým příbuzným se nepodobá ani texturou nebo chutí. Ohledně rajčete se pak neshodnou ani botanici a dokonce téměř ani soudci. Některé země tedy uvádí rajče jako zeleninu, jiné jako ovoce. Podle usnesení Evropského parlamentu z roku 2011 si ale nyní rajče oficiálně řazeno mezi ovoce. Posledním překvapivým plodem je rebarbora. Možná jste někdy jedli lahodný sladkokyselý rebarborový koláč. Jenže rebarbora je řapíkatý zelenina. Jejím nejbližším příbuzným je řapíkatý celer. Vzhledově tam tu podobu vidím v chuti, ale vůbec to jsou šoky. Co máte ještě nějakou šokující plodinu, kterou považujeme za něco, čím není. Dejte vědět. Holky a kluci, pokud chcete o tom, jaké plodiny jsou ovocem a jak je zeleninou, někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu