Zvídavec Evy Sinkovičové

Japonský potápěč se už 25 let přátelí s podivnou rybou. Čím si získal její přízeň?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Japonský potápěč se už 25 let přátelí s podivnou rybou. Čím si získal její přízeň?
Psyskoun asijský vypadá jako z jiného světa

Rádio Junior

Říká se, že nejlepším přítelem člověka je pes. Ochočit se dá ale i ryba. Nevěříte? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Moji milí zvědavci, vítejte u dalšího dílu. Pojďme se rychle něco nového dozvědět. Říká se, že nejlepším přítelem člověka z říše zvířat je pes. Ale nejen psi si mohou s lidmi vytvořit neobvyklá pouta. Japonský potápěč heroicky Arakawová, kterému je dnes 80 let, se už přes 25 let přátelí s mořskou rybou pyskoun m asijským pana Raka Lva. Už sice není nejmladší, ale potápění se stále věnuje. A spis Vokounem, kterého pojmenoval Juríková, se vlastně seznámil v práci. Pracoval totiž jako správce. Je dnes šintoistických svatyní, která stojí na pilířích na vodní hladině. Dohlížel na její stavbu a poté ji průběžně kontroloval. Konstrukce, která je drží, je totiž celkem hluboko pod vodou a je třeba dohled potápěčů. V průběhu let tak pan a rakev a poznal mnohé ryby a mořské tvory žijící v okolí svatyně. A mezi nimi i Juríková. Při jednom ponoru našel pan a rakev a pyskouna zraněného. Nemohl ani přijímat potravu, a tak ho potápěč po několik dní krmil krabím masem. A to až do doby, kdy zesílil a byl schopný fungovat sám nejspíš. Právě tato událost postavila základy dlouholetého přátelství a důvěry. Stačí, aby se pan a rakev a ponořil a zabušil na železnou konstrukci a Jurík hned připluje. Nechá se od něj hladit a políbit na čelo. Mají spolu několik selfie. Zkrátka vypadají jako hodně dobří kámoši. K nikomu jinému pyskoun takto nepřipluje. Vypadá to tedy, že pana Arabů vždy pozná i sám potápěč. Říká, že z některých úhlů má ryba lidské rysy v obličeji a je si jistý, že když se potkají Juríková, že je to on. Je to opravdu tak nejspíš? Ano. Nedávná vědecká studie odhalila, že některé ryby dokáží rozpoznat lidské obličeje. Během studie se testovaly ryby s názvem. Stříškou ni byly ukazovány fotky. Oni si měli jednu vybrat a na tu stříknout proud vody. Pak tuto fotografii věci zamíchal i k dalším fotografiím a ryba stejně poznala tu, kterou si předtím vybrala. A to i při lehké úpravě fotografie, kdy výzkumníci upravili barvy a lehce změnily tvar obličeje. Ryby mají mnohem méně složitý mozek než lidé a postrádají tu část mozku, kterou používáme k rozpoznávání tváří. I tak ale v testu zabodovali. Po tomto výzkumu už není zas tak šokující, že jo mléko pana Arakain pozná, ale stejně jejich přátelství. Opravdu výjimečné. Video, kde se spolu zdraví a pana Raka Lva políbí ruku na čelo, se stalo virálním. Určitě na něj mrkněte. Zlepší vám to den, holky a kluci. Pokud chcete o zvláštním přátelství potápěči a pyskouna někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.