Zvídavec Evy Sinkovičové

Kde žije nejvzácnější ryba světa? Halančíkovce ďábelského chrání vysoké ploty

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kde žije nejvzácnější ryba světa? Halančíkovce ďábelského chrání vysoké ploty
Halančíkovec ďábelský je asi nejvzácnější rybou na světě

Rádio Junior

Ďáblova díra fascinuje nejen tím, že v ní žije kriticky ohrožená rybka. Ví někdo, co se ukrývá na jejím dně? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj kluci. Ahoj všichni zvědavci. Máme tu nový díl a s ním i další zajímavost. Tak pojďme na to pásmo a margo. Za v Nevadě nedaleko kalifornského Údolí smrti, které jedním z nejsušších a nejteplejších míst na světě, ukrývá pod povrchem systém rozlehlých a vodu zaplněných jeskyní. Bránu do podzemního komplexu tvoří trhlina zvaná ďáblova díra. Co leží na jejím dně, nikdo netuší. V minulosti proběhlo několik pokusů potopit se do nejhlubšího místa, ale vše bohužel skončilo tragicky. Někteří průzkumníci se do díry potopili a nikdo je už nikdy nenašel. Předpokládá se ale, že je jeskyně hlubší než 150 m. Profesionální potápěči se dostali zhruba do 130 m a dohlédli právě zhruba do hloubky 150 m a dno stále neviděli. V komplexu se nachází i vzduchové kapsy. Geologové odhadují, že komplex jeskyní vznikl zhruba před 5000 lety. Stěny brány do komplexu ďáblovy díry po 10 metrech mizí v jezírku, zhruba 20 m dlouhém a tři m širokém. A právě život v něm biology z celého světa do této části Nevady táhne. V ďáblově díře v jezeře, které je slané a má stálou teplotu 33 stupňů, totiž žije v hloubce do 20 m. Rybka zvaná halančík lovec ďábelský. Vyskytuje se jen tady a vědci odhadují, že žije v izolaci určitě více než 25000 let. Po většinu času žije v šeru a dva měsíce v roce do jezírka slunce dokonce nedosvítí vůbec. Je tam málo živin, vyroste tam daleko menší množství řas než v okolních prameništích. Tento obyvatel ďáblovy díry přežívá tedy v celkem extrémních podmínkách. Hančíkové s jedním z nejpodivnějších obratlovců na zemi. Jde o kriticky ohroženou rybu s malou populací a nejmenším areálem výskytu a životního prostoru ze všech obratlovců na světě. Potravu nalézá na stěnách jeskyně v podobě řas a množí se a klade vajíčka na úzké římse pod hladinou, kde je opravdu jen malinko vody. Vzniká tam taková mělčina. Hrančíkovi ďábelský nemá pánevní ploutve, ale zato má poměrně velké oči, taky stříbřitě modrou barvu a asi tři cm. Jak se sem před 1000 lety Rybka dostal, a vědci netuší. Nejspíš se před tisícovkami let v Údolí smrti vyskytovala stabilnější jezera a toky a díky nim se rybka dostala do ďáblovy díry a její druh se oddělil od nejblíže příbuzných jiných druhů. Místo je díky rybce pod ochranou Správy Národního parku a ochránců přírody. Ďáblova díra je oplocená a vstup je tam jak z ekologických, tak z bezpečnostních důvodů zakázán. Přístup mají jen vědecké nebo průzkumné výpravy. Turisté tam mohou nahlédnout z blízké vyhlídkové plošiny a zkusit najít vzácné rybky alespoň pomocí dalekohledu. Snad se podaří tuto tajemnou rybku ochránit před vyhynutím. Můj milý zvědavci, pokud chcete o tajemné rybce někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.