Zvídavec Evy Sinkovičové

Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme?
Jak naši planetu mění klimatická změna?

Rádio Junior

Co můžeme udělat, abychom zmírnili průběh a dopady klimatické krize? Proč se planeta otepluje? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Všechny své desky. A zvědavci, pozor, je tu další díl a s ním nová zajímavost. Tentokrát nás čeká téma klimatická změna. Jak ovlivňuje klimatická změna prostředí, ve kterém žijeme? Co můžeme udělat, abychom zmírnili její průběh a dopady. Naše planeta se otepluje, to určitě víte. Za posledních 60 let v průměru o jeden stupeň. Možná si řeknete, co to je? Jeden stupeň. To ani nikdo nepozná. Pravda je ale jinde. Každý stupeň je znát. Pojďme se podívat, co vše s oteplením souvisí. Oteplování planety Země vede k tání ledovců, vzestupu hladiny oceánů, k rozšiřování pouští v častějšímu suchu a změnám podnebných pásů. Tom a pak samozřejmě vliv na mnohé rostliny a živočichy, ale i na nás a naše zdraví. Už oteplení o jeden stupeň způsobilo naší planetě celkem velké problémy. Například polární led vydrží kratší dobu a lední medvědi nemohou lovit tak, jak byli dříve zvyklí. Proto se jejich období hladu prodlužuje a postupně jich ubývá. Představte si, že by na konci století nebyl na Arktidě třeba vůbec let, pokud se včas nepokusíme o změnu, do konce století může teplota poskočit o další dva až čtyři a půl stupně. A o jakou změnu by mělo jít? Na oteplování má vliv činnost nás lidí a vlastní činnost přece ovlivnit můžeme. V elektrárnách a v autech spalujeme fosilní paliva. Pomocí jejich spalování se totiž uvolňuje tepelná energie. Jde třeba o uhlí, ropu nebo zemní plyn. Tím, že ale ke spalování paliv dochází, do ovzduší se vypouští tzv. skleníkové plyny. Zdrojem skleníkových plynů jsou pak taky skládky odpadů, chov dobytka, stavebnictví atd.. Planeta se tak pomalu mění ve skleník a klima je stále teplejší. Dobré na tom všem ale je, že každý z nás se může zasadit o změnu a svým dílem přispět ke zmírnění průběhu a dopadů globálního oteplování. Zkuste se zamyslet nad tím, jakým způsobem s rodinou cestujete, jak moc nakupujete? Opravdu všechny ty věci využijete, co jíte, jak nakládat s odpady a jak vaše domácnost využívá plyn a elektřinu? Když se každý z nás zamyslí, co z toho, co nám dnešní společnost nabízí, skutečně k životu potřebuje. Když se zaměří na přírodu a bude hledat rovnováhu, tak určitě nedojde k tomu, že se situace bude zhoršovat a globální oteplování zásadně ovlivní zdraví a kvalitu života nás a dalších generací. A ještě jednu věc vám nesmím zapomenout říct moji zvědavci, tento díl byl připraven ve spolupráci se školním vzdělávacím programem recyklovaní. Díky informacím od nich už víme, jak to s klimatickou změnou vlastně je a proč by nás měla zajímat? Holky a kluci, pokud chcete o klimatické změně někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si na webu Rádia Junior můžete vše poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište. Třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.