Zvídavec Evy Sinkovičové

Chytrá kavka si dokáže zapamatovat nebezpečného člověka. Jak ji poznat od vrány?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Chytrá kavka si dokáže zapamatovat nebezpečného člověka. Jak ji poznat od vrány?
Kavku snadno poznáte podle světlého oka a šedé zadní strany hlavy

Rádio Junior

Hledají si partnera na celý život. Jak moc jsou inteligentní a společenské? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, holky a kluci, máme tu další díl zvědavce. Tak jakou zajímavost se dozvíme dnes? Kavka obecná je daleko zajímavější pták, než si možná myslíte. Často bývá zaměňovaná za Vránu. Je totiž taky zbarvena do červena, ale na rozdíl od vrány má šedavou zadní část hlavy, bílé oči a krátký silný zobáček. Kafku. Tak je zaručeně poznáte podle jejího typického pohybu na zemi. Chodí rychle, je vzpřímená, hbitá a mrštná. Pokud létá, mává rychleji křídly a objevuje se v hustších hejnech než Vrána. Jde o velmi společenského ptáka, který žije v trvalých párech. Kafky jsou spolu vždy vidět v průběhu celého dne. Se svými druhy si vytváří velmi silné vazby. V barech se k sobě po celý život chovají krásně a pečují o sebe. A někdy se dokonce tito ptáci spřátelí i s člověkem. V minulosti dokonce lidé na venkově vybírali Kavčí hnízdo, nosili si malé Kafky domů a dělali si z nich domácí mazlíčky. Kafky žijí na třech kontinentech, hlavní výskyt je v Evropě, leží i v severní Africe a Východní a Střední Asii. Když si Kafka vybírá hnízdiště, většinou zvolí nějaké v blízkosti lidí, třeba v opuštěných částech budov nebo ve vzrostlých stromech. K večernímu odpočinku se pak ukládají Kafky ve větších počtech třeba v městských parcích nebo hájích. Tento nejmenší zástupce krkavcovitých je všežravec, potravu sbírá hlavně na zemi a pochutná si na broucích, hmyzu, slimácích, pavoucích, žížalách, ale i obilovinách a různých semenech. Ráda shoduje i na spadlém ovoci. A když je nouze, hledá potravu třeba na skládce odpadků. Zajímavé je, že kavky si dokáží zapamatovat člověka, který pro ně představuje nějakou hrozbu. Poprvé ho identifikují třeba podle varovného volání svých druhů a příště už ví, o koho jde. Znamená to, že Kafka si pamatuje někoho nebezpečného, i když s ním jsem třeba neměla špatnou zkušenost. Řídí se varováním druhých. Vlastně by nás to ani neměl tolik překvapovat. Krkavcovití jsou nejinteligentnější opeřenci světa. V poměru k velikosti těla mají mezi ptáky největší mozek Kafky podle různých experimentů umí údajně počítat do šesti. Velmi inteligentní, zvědavé, společenské a lehce přijde zlé Kafky. Dokáží zvukově napodobovat i jiné ptáky a další výrazné zvuky jsou poměrně hlučné. Našich končinách ale těchto inteligentních tvorů drasticky ubývá. Kafky jsou považovány za chráněné a silně ohrožené. Proč? Například proto, že pole jsou chemicky ošetřovaná. Kafka má tak nedostatek potravy z polí a luk. Kazí se staré dostupné stromy, takže ubývá příležitostí k hnízdění. Doufejme, že o tyto chytré ptáčky nepřijdeme. Zkuste v přírodě někdy chvíli pozorovat jejich chování. Moji malí zvědavci, pokud chcete o kapkách někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat, tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce. Tak ahoj.