Zvídavec Evy Sinkovičové

Víte, kdy se slaví svátek Hólí? Je plný radosti a barev

Zvídavec Evy Sinkovičové

Víte, kdy se slaví svátek Hólí? Je plný radosti a barev
Kdo se bojí ušpinit od barev, nemůže slavit svátek Hólí

Rádio Junior

Přezdívá se mu také svátek barev. Odkud pochází a co a kdy oslavuje? Poslechněte si další díl pořadu Zvádavec a dozvíte se to.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj holky. Ahoj kluci. Ahoj všichni zvědavci. Zdravím vás u dalšího dílu. Pojďme si společně podívat na dnešní zajímavost. Máte rádi barvy a když všechno hraje barvami? Dělá vám to radost? Pokud ano, tak by se vám určitě líbil hinduistický svátek Holý, kterému se také přezdívá svátek barev a pochází z Indie a Nepálu. Dnes už se ale tzv. barevné festivaly rozšířili skoro po celém světě. Kořeny svátku Holý sahají až do starověku. Tento svátek oslavuje příchod jara, které hraje všemi barvami a je také spojen s mýty a báje. Takže slaví také vítězství dobra nad zlem, které z mýtů vyplývá. Svátek tradičně probíhá během úplňku na přelomu února a března. Obvykle začíná den před úplňkem obřadným zapalováním ohňů. Další den už ale nastávají ty pravé veselé a barevné oslavy. Hlavním rituálem svátku je házení barevných prášků a stříkání obarvené vody. Jeden na druhého. Lidé zapomenou na pochmurnou zimu a radují se z barev jara, zpívají a tancují. Během tohoto svátku se navíc zapomíná na společenská pravidla, která rozdělují obyvatele těchto zemí do tzv. kast, do kterých se už narodí a které určují jejich postavení ve společnosti. Během holí se toto všechno uvolní. Barvy, zpěv a tanec spojí všechny dohromady muže, ženy, chudé i bohaté, staré a mladé zaměstnance, zaměstnavatele, lidi z vyšších a nižších kast. Házení barevných prášků však není jen symbolické. Má i svou praktickou funkci. Konec zimního období s sebou totiž nese různá onemocnění. Tělo je po zimě oslabené a má nedostatek vitamínů. Barevné prášky, které se tradičně vyrábí z přírodních léčiv, jako je mým nebo kurkuma, tak slouží k regeneraci organismu a mají na lidské zdraví blahodárné účinky. Dnes už se však často používají i barviva a umělá. A jaký mýtus se k tomuto bláznivému barevnému svátku váže třeba legenda o Prahu Ladovy. Ta vypráví o zlém panovníkovi, který si vymohl nesmrtelnost a nutil všechny, aby ho uctívali jako boha. Jeho syn prohlášen byl však věrný bohu. Vyšlo vy. Otec ho za to uvrhl na hořící hranici, kde ho měla udržet jeho teta Holinka, která byla údajně vůči ohni imunní. Prohlídce modlil k vyšlo vy, ten mu pomohl a on vyšel nezraněn, zatímco holek a uhořela. Tyto symbolické i praktické důvody oslav však patří k svátku Holý hlavně v zemích, kde se slaví odnepaměti barevné festivaly v Evropě i Americe si převzali jen zábavnou složku oslav veselé házení barev. Chtěli byste se ho zúčastnit, ať už v Indii nebo třeba v Čechách? Moji milí zvědavci, pokud chcete o barevném svátků Holý někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat. Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, pak mé určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.