Zaostřeno

Vynálezce pohonu legendární Slovenské strely Sousedíka zavraždilo gestapo. Kde má hrob, to dodnes nikdo neví

Zaostřeno

Vynálezce pohonu legendární Slovenské strely Sousedíka zavraždilo gestapo. Kde má hrob, to dodnes nikdo neví
Josef Sousedík u vyrobeného elektromotoru

Plus

Vynálezce, továrník, vlastenec, starosta. Pod těmito slovy se skrývá jedna výrazná osobnost, na kterou se skoro zapomnělo. Valašský rodák Josef Sousedík se narodil se před 130 lety ve Vsetíně. Zemřel před 80 lety při výslechu na gestapu.
Michaela Vetešková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se továrník, vlastenec, starosta. Pod těmito slovy se skrývá jedna výrazná osobnost, na kterou se skoro zapomnělo. Valašský rodák Josef Sousedík. Narodil se před 130 lety ve Vsetíně. Zemřel tamtéž při výslechu na gestapu. O 50 let později stihl ale založit továrnu, podat několik zásadních patentů, ovlivnit společenský i politický život na Valašsku a vybudovat silný protinacistický odboj. Sousedíkův hrob vy jste ale ve Vsetíně nenašli. Proč? I potom budeme pátrat. Dobrý poslech přeje Michaela Vetešková.

  • Zaostřeno.

  • Josef Sousedík byl blízkým přítelem Tomáše Bati, přijížděl za ním Tomáš Garrigue Masaryk a v roce 919 v málo průmyslově rozvinutém valašském regionu založil elektrotechnickou továrnu. V ní využíval vlastní průmyslové aplikace a vynálezy z oboru elektrotechniky. Hybridní pohon v železničním vozu. Slovenská strela je dodnes unikátem, přesto v rodném Vsetíně hrob Josefa Sousedíka nenajdete.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají