Zaostřeno

Většina ukrajinských migrantů teď ztratila nárok na podporu od českého státu

Zaostřeno

Většina ukrajinských migrantů teď ztratila nárok na podporu od českého státu
Ukrajinci prchají přes hraniční přechod u polské Medyky. Někteří nechávají auta na ukrajinském území a dál pokračují pěšky s dětmi v náručí

Plus

Lex Ukrajina vstupuje v platnost. Od 1. července došlo k úpravě systému podpory ukrajinských uprchlíků. Nevládní organizace už varují před jeho dopady. Může podle nich mimo jiné nutit legálně zaměstnané Ukrajince s nízkým platem, aby pracovali načerno. „Ve chvíli, kdy má člověk legální zaměstnání a uvede svůj příjem, ve velké většině případů ztratí nárok na jakoukoli podporu, nebo dostane jen velmi minimální,“ tvrdí Matěj Šulc z Organizace pro podporu uprchlíků.
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ukrajina vstupuje v platnost. Od prvního července 2023 se upravuje systém podpory ukrajinských uprchlíků. Nevládní organizace varují před dopady změn, které přináší. Můžou podle nich mimo jiné nutit legálně zaměstnané Ukrajince s nízkým platem, aby pracovali načerno.

  • Ve chvíli, kdy ten člověk má legální zaměstnání a uvede svůj příjem, ve velké většině případů buď ztratí úplně nárok na jakoukoli podporu, nebo dostane jen velmi minimální.

  • Uvádí Matěj Šulc z organizace pro podporu uprchlíkům. Problém s bydlením už zřejmě nebudou mít jen uprchlíci ve velkých městech, ale také na venkově. Tak třeba v okrese Žďár nad Sázavou na Vysočině, říká Jana Kincová Křížková z oblastní charity.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají