Zaostřeno

Největší potenciál migrantů číhá v Asii. V mnoha zemích s nimi stojí a padá řada ekonomických oborů

Zaostřeno

Největší potenciál migrantů číhá v Asii. V mnoha zemích s nimi stojí a padá řada ekonomických oborů
Číňané se podle průzkumu bojí podvodníků. Myslí si, že je systém sociálního kreditu ochrání

Plus

Lidé migrují odpradávna. Kvůli počasí, vodě nebo válkám. A ve 20. století se přidal i další důvod – práce a odpovídající odměna za ni. Za největšího strašáka přílivu nezvaných migrantů je dlouhodobě považována Afrika. Jenže největší potenciál číhá v Asii.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidé migrují odpradávna kvůli počasí, vodě, válkám. Ve 20. století se přidal i další důvod práce a odpovídající odměna za ní. Za největšího strašáka přílivu nezvaných migrantů je dlouhodobě považována Afrika. Jenže největší potenciál číhá v Asii. Jak kam a proč se vydávají asijští migranti? Kdo je potřebuje a kdo jim naopak skřípl prsty do dveří? A jak vypadá třeba migrace uvnitř takových zemí, jakými jsou Čína nebo Indie? Odpovědi přináší další díl našeho pořadu, u jehož poslechu vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • Podle údajů OSN v roce 2020 spadalo do kategorie mezinárodních migrantů bezmála 290 milionů lidí po celém světě. 40 % z nich pocházelo z Asie. Uvnitř jednotlivých států ale z nejrůznějších důvodů migruje skoro osmkrát víc lidí od pádu Sovětského svazu. Evropa a Severní Amerika sami sebe straší predikcemi, jak je zaplaví migranti z Afriky. Tento scénář ale stále nepřichází a jsou to naopak asijské státy, odkud do Evropy a do Spojených států míří stále více migrantů. Zdaleka ne všichni jsou váleční nebo náboženští uprchlíci, jak je známe z televizních záběrů. Miliony migrantů dnes disponují řádným pracovním povolením, uplatnil vízem a v cílové zemi odvádějí daně a podílejí se na systému zdravotního nebo sociálního pojištění v mnoha zemích Blízkého východu v Japonsku, Malajsii, Austrálii nebo ve Spojených státech s nimi doslova stojí a padá řada ekonomických oborů.

  • Dnes Jirout je jednou z nejrušnějších ulic v Hongkongu. Tam, kde se kříží s hard road, slouží podchod. A ten je každou sobotu a neděli plný mladých žen a dívek. Naprostá většina z nich jsou Filipínky. Některé už mají za sebou pracovní zkušenost s hongkongským zaměstnavatelem, jiné jsou tady poprvé.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají