Za obzorem

Svět začíná bojovat o vodu – a už nejde jen o Afriku

Za obzorem

Svět začíná bojovat o vodu – a už nejde jen o Afriku
Stavby na řece Mekong (ilustrační snímek).

Plus

Indus, Ganga, Brahmaputra, Iravádí nebo Mekong. Na vodách z těchto velkých řek závisí živobytí stovek milionů lidí v jižní a jihovýchodní Asii. A ještě jedno mají společné: všechny pramení na Tibetské náhorní plošině a Čína toho stále víc využívá. K výrobě elektřiny, ale také k vyvíjení tlaku na okolní země.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pokrývá 70 % povrchu naší planety v podobě řek, jezer a moří. Naprostá většina z nás by bez ní nepřežila ani týden. Přitom podle posledních výzkumů k nezávadné pitné vodě nemají přístup až dvě miliardy lidí.

  • Podle politických geografů se rychle blíží doba, kdy země, která je prameništěm velkých a dlouhých řek, bude v podstatě bohatší než soused, který má sice obrovská ropná pole, ale žádné zdroje vody.

  • Začne se o vodu bojovat a stanou se chudé, ale v hornaté země hybateli světové politiky? Odpovědi bude hledat náš pořád, u jehož poslechu vás vítá.

Více z pořadu