Téma Plus

Američané osvobodili část naší země, přesto byla jejich role komunisty zkreslována

Téma Plus

Američané osvobodili část naší země, přesto byla jejich role komunisty zkreslována
Archivní snímek z osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945

Plus

Je to už desítky let, a přesto si o té události lidé pamatují i ty největší detaily. V roce 1945 osvobodila jihozápadní část naší republiky americká armáda. To bylo nejprve oslavováno, ovšem několik let potom pošlapáno nastupujícím komunistickým režimem. Definitivní rehabilitace se Američané dočkali až po roce 1989, kdy vznikly plzeňské Slavnosti svobody a další pravidelné připomínkové akce.
František Šedivý, Radim Štícha

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je to už desítky let, a přesto si o té události lidé pamatují ty největší detaily. Osvobození jihozápadních Čech americkou armádou bylo nejprve oslavováno, brzy nato pošlapáno komunisty a po roce 989 opět rehabilitováno.

  • Jak výrazně ovlivnila přítomnost Američanů směřování Plzně a dalších měst? A nevytrácí se z obecného povědomí tato historická událost znovu jen jiným způsobem? Na tyto a další otázky budou spolu s pamětníky a historiky hledat odpověď.

  • Radim Štícha a František Šedivý.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu