Souvislosti Plus

Před 200 lety začali Češi osídlovat Banát. „Kulturní endemit, který jinde na světě nepotkáte,“ říká cestovatel Dokoupil

Souvislosti Plus

Před 200 lety začali Češi osídlovat Banát. „Kulturní endemit, který jinde na světě nepotkáte,“ říká cestovatel Dokoupil
Banát

Plus

Před 200 lety jeden podnikatel se dřevem přesvědčil desítky Čechů, aby přesídlili do Banátu, hornaté oblasti na jihu Rumunska poblíž Dunaje. První vlna českých osadníků tam přijížděla v letech 1823 až 1825. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Uplynulo 200 let od chvíle, kdy začali Češi osídlovat Banát, hornatou oblast na jihu Rumunska poblíž Dunaje. První vlna osadníků tam přijížděla v letech 1823 až 25. Místní krajanskou enklávu, jejich současnost a vyhlídky představí dnešní díl pořadu Souvislosti Plus, debatního pořadu, který dodává širší kontext k dění a událostem, které sledujeme. Martina Mašková je u mikro.

  • Fond souvislosti.

  • Tak tedy zhruba před 200 lety podnikat a se dřevem jo jsi piano. Georg Mena se uvádějí různá. Maďar lidí přesvědčil desítky Čechů, aby se vypravili. Doba na to. První desítky rodin tam přijížděli mezi roky 1820 24. V jedné z českých vesnic v bagru jsem o okolnostech této události mluvila s jednou z klíčových osobností české komunity v mandátu posledních desetiletí. Farář Václav Mašek mimo jiné sestavil zpěvník 343 lidových písní, které se Banát uspívají a některé se týkají právě osudu té odloučené komunit.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají