Reportáže zahraničních zpravodajů

O místech blízkých i vzdálených. Příběhy zajímavých a výjimečných lidí

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Reportáže zahraničních zpravodajů

O místech blízkých i vzdálených. Příběhy zajímavých a výjimečných lidí
Reportáže zahraničních zpravodajů

Plus

Návštěva amerického města, kde Baťa postavil svou první zahraniční továrnu. Proč mají Turci rádi motocykly Jawa a Španělé černou rýži? Moderuje Lubica Bergmanová.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tomáš Baťa kdysi vyrazil na zkušenou do amerického města Linz. Později tam založil svou první zahraniční továrnu a dnes o tam nazývají českým Fordem. Motocykl Jawa se stává v Turecku rodinným dědictvím. I takový vztah mají dnes Turci k oblíbeným starým československým strojům. Turisté ve Španělsku často ochutnávají Pálu. Co ale vyzkoušet a Rose negro neboli černou rýži? A co mají společného Japonci a světlušky? Jak uslyšíte v závěru dnešního putování se zahraničními zpravodaji, může to být i překvapivě množství energie. Příjemný poslech vám přeje Lubica Bergmanová.

  • Reportáže zahraničních zpravodajů.

  • Baťovy boty dnes nosí a znají lidé na celém světě a úspěch zlínské firmy českých sourozenců se stal symbolem obratného podnikání. Zásadní roli v jeho rozvoji hrálo dne spíš nenápadné přímořské městečko line na sever od Bostonu. Jedna z nejstarších amerických osad bývala rájem obuvníků. Právě tam se Tomáš Baťa na začátku 20. století odjel učit, jak mechanizovat výrobu a před 100 lety tam založil svou první zahraniční továrnu, která ovšem neuspěla. Náš zpravodaj ve Spojených státech Jan Kaliba se dolinu vydal po jejich stopách.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají