Řečí peněz

Tím, že budu někoho do aleluja vyhazovat bez udání důvodu, ekonomiku nezmodernizuju, míní ekonomka Švihlíková

Řečí peněz

Tím, že budu někoho do aleluja vyhazovat bez udání důvodu, ekonomiku nezmodernizuju, míní ekonomka Švihlíková
Ekonomka Ilona Švihlíková

Plus

Vláda Petra Fialy zažívá dosud nejsilnější roztržku s odbory. Ty v tomto týdnu předčasně opustily jednání tripartity a připravují protesty na druhou půlku května. Na nich se chtějí ohradit proti novelizaci zákoníku práce a také úpravě důchodového systému. Jak je na tom sociální dialog v Česku? A jsou změny opravdu tak zásadní, že stojí za to opouštět jednání? V pořadu Řečí peněz odpovídá ekonomka Ilona Švihlíková.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda Petra Fialy zažívá dosud nejsilnější roztržku s odbory. Ty v tomto týdnu předčasně opustili jednání tripartity a připravují protesty na druhou půlku května. Na nich se chtějí ohradit proti novelizaci zákoníku práce a také úpravě důchodového systému. Jak na tom sociální dialog v Česku je a jsou ty změny opravdu tak zásadní, že stojí za to opouštět jednání uprostřed? I na to se budu ptát našeho dnešního hosta, kterým je ekonomka Ilona Švihlíková. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. A řeč bude také o cenách pohonných hmot, které se v Česku zastavily lehce nad 40 korunami. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Řečí peněz.

  • Minulý týden ve sněmovně prošla prvním čtením novela zákoníku práce, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a navrhuje v ní mimo jiné zrušení zaručených mezd v soukromých firmách výměnou za postupný růst té minimální až na 47 % průměrné mzdy, a to do roku 2029. Aktuálně je ten poměr 41 %. A zaručené mzdy, jen připomenu, určují nejnižší možné příjmy v jednotlivých profesích. ODS a TOP 09 se ale netají tím, že chtějí zkusit i do této novely ve druhém čtení ve sněmovně prosadit možnost propouštění bez udání důvodů, ale s výrazně vyšším odstupným, což razantně odmítá KDU-ČSL. A také Pirátům se nelíbí, že tyto dvě strany porušují koaliční dohodu tím, že to chtějí předložit bez předchozího projednání v koalici. Ministerstvo práce a sociálních věcí také připravuje další větší novelu zákoníku práce. Jeho úpravy zásadně odmítají odbory. Na konci května proto svolali do Prahy protest. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula popsal jejich recept, jak lépe pozvednout českou ekonomiku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají