Řečí peněz

I přes navýšení investic do školství padáme v mezinárodním srovnání do podprůměru, varuje ekonom Münich

Řečí peněz

I přes navýšení investic do školství padáme v mezinárodním srovnání do podprůměru, varuje ekonom Münich
Daniel Münich

Plus

Česko má za sebou po letech odborářskou stávku, která nejvíce zasáhla školství. Do českého školství má sice mířit o několik miliard více než loni. Přesto to v mezinárodním srovnání nestačí. „Česká republika v roce 2021 dosáhla ve výdajích na školství historicky poprvé na průměr OECD i EU. Od té doby podíl ale dynamicky klesá,“ popisuje ekonom Daniel Münich, který v CERGE-EI vede think-thank IDEA.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko má za sebou po letech odborářskou stávku. Ta nakonec nejvíce zasáhla školství, kde se do ní zapojily dvě třetiny škol. A stávkovalo se za nic menšího než za peníze. Těch do českého školství má mířit nominálně o několik miliard více než loni. A přesto to nestačí. A právě lepší školství je klíčem k prosperitě a lepšímu životu všech. Proč tedy pořád čelíme a slýcháme tvrzení, že učitelé mají malé mzdy, že české školství je zaostalé, že nedokážeme podchytit talenty a využít jich? Tak to budou otázky pro mého dnešního hosta, kterým je Daniel Münich, který v současnosti působí na společném akademickém pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd CERGE-EI a také vede think-tank. Jde. Vítejte ve studiu. Dobrý den.

  • A řeč bude také o novém způsobu přijímání na střední školy, který ministerstvo připravilo a už současní deváťáci podle něj budou pokračovat ve studiu. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

  • Řečí peněz.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu