Radioporadna

Medicína je dnes už schopna vybrat takovou antikoncepci, která je doslova ušitá na míru každé ženě

Radioporadna

Medicína je dnes už schopna vybrat takovou antikoncepci, která je doslova ušitá na míru každé ženě
Alena Kubečková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Hostem naší dnešní radioporadny je gynekoložka MUDr. Alena Kubečková, která se také zabývá prenatální diagnostikou. Jako téma jsme zvolili hormonální antikoncepci. Antikoncepční pilulky už tady máme nějaký čas, ale zdravotnictví za tu dobu udělalo velký pokrok.
Jana Kudyvejsová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte ČRo Hradec Králové i 12 minut po 11. hodině. Teď už tu vítám našeho dnešního hosta, což je paní doktorka Alena Kubečková, která působí na gynekologii v poliklinice na bavlně v Hradci Králové. V srpnu jsem Hradec Králové ve fakultní nemocnici, taky se zabývá prenatální diagnostikou. Dobré dopoledne, paní doktorko.

  • Dobré dopoledne. Zdravím všechny posluchače ČRo Hradec Králové. O to víc. Když vidím, kolik toho máte, tak jsme rádi, že jste si na nás našla čas. I naše dnešní téma bude hormonální antikoncepce. Já jsem už v úvodu této hodiny zmiňovala něco kraťoučce z historie. Jak dlouho vlastně tady třeba ty pilulky antikoncepční už máme od té doby určitě to udělalo velikánský skok a veliký pokrok. Tak mohli bychom říct třeba teď obecně, jaké druhy hormonální antikoncepce v současné době jsou k dispozici? Současné době máme k dispozici nepřeberné množství preparátů, máme nepřeberné množství složení, který ty preparáty obsahují. Máme čtyři, minimálně čtyři generace gesta genů s různými kvalitami, s různými účinky a máme několik typů estrogenu, který se vyskytují v těch hormonálních preparátů. Tak a my jsme schopni vlastně vybrat takovou antikoncepci, která šita na míru každý ženě.

  • A buď jsou to pilulky, nebo jsou to náplasti, tam se taky jedná ještě o hormonální a dokonce i vaginální kroužky. To jsou všechno jako kdyby kombi na tzv. kombinovaná hormonální antikoncepce, která obsahuje dva typy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají