Radioporadna

Jak se pozná nemocná slinivka? Má něco společného se slinami? Na vše odpoví MUDr. Pavel Křenovský

Radioporadna

Jak se pozná nemocná slinivka? Má něco společného se slinami? Na vše odpoví MUDr. Pavel Křenovský
Pavel Křenovský ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Vypadá jako šupinatá ryba, možná ještěr, ale je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Slinivka břišní neboli pankeas produkuje trávicí šťávy a také několik životně důležitých hormonů, včetně inzulinu. Pokud onemocní, pocítíme to třeba právě cukrovkou. V posledních letech roste počet nádorů slinivky, k závažným onemocněním patří i slinivkový zánět. Slinivku neradno podceňovat, ovlivňuje chod našeho metabolismu a trávení.
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vypadá jako šupinatá ryba. Možná ještě, ale je to lidský orgán, který máme uprostřed břicha. Mluvím tedy o slinivce neboli pankreas, u který produkuje trávící šťávy a také několik životně důležitých hormonů, včetně inzulínu. Jestli onemocní, pocítíme to třeba právě cukrovkou. V posledních letech roste také počet nádorů slinivky a k závažným onemocněním patří i slinivku. Ví zánět. Právě na ten se dnes zaměříme především. U mikrofonu je Pavel Kindernayová a hlavně naproti mně náš dnešní host, který bude odpovídat i na vaše dotazy. Doktor Pavel Křenovský, primář chirurgického oddělení Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem. Pane primáři, vítejte u nás. Dobré dopoledne. Dobré do poledne. A děkuji za pozvání. Taky vidíte ve slině.

  • Se ještěra nebo rybu.

  • Tak trochu skutečně toto přirovnání já slyším poprvé. Každopádně je to docela trefné. Když při té operaci občas slinivku vidíme, tak tak vlastně se ten povrch tomu trochu podobá. No, je to tvor každopádně který.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají