Pro a proti

Těžba lithia na Cínovci? Chybí informace o jejích dopadech, stěžuje si starosta. Informujeme nad rámec zákona, říká zástupce vlády

Pro a proti

Těžba lithia na Cínovci? Chybí informace o jejích dopadech, stěžuje si starosta. Informujeme nad rámec zákona, říká zástupce vlády
Lithium (ilustrační snímek)

Plus

Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel v okolí Cínovce v Krušných horách, nezlomila je ani návštěva premiéra s ministry. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a pro Česko strategickou surovinu začít zpracovávat? Dělá pro to kabinet Petra Fialy dost? Diskutují starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda a zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda chce udělat vše pro spuštění těžby lithia na Cínovci. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se proto sešel s místními starosty.

  • Jsem rád, že jak zástupci samospráv, starostové a starostky dotčených obcí, tak se zástupci kraje jednoznačně řekli, že věří v to, že ta těžba lithia bude probíhat, že nechtějí tomu zabránit.

  • Místní ale mají několik výhrad. Především se obávají hluku a prachu proto, že vytěžený materiál by se měl zpracovávat nedaleko jejich domů v Újezdečku u Teplic. Společnost ČEZ, která se na projektu podílí, uvádí, že těžba i zpracování lety a budou mít co nejmenší dopad na životní prostředí. Ložisko lithia u Cínovce je největší v Evropě. Česko si tak může zajistit přístup ke strategické surovině, protože tento kov bude klíčový při přechodu na elektromobilitu. Postupuje však vláda dostatečně citlivě vůči místním?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají