Pro a proti

Posílejme na frontu zbraně, ne Ukrajince, říká jejich zástupce v Česku. Máme morální povinnost pomáhat i branci, říká exdiplomat

Pro a proti

Posílejme na frontu zbraně, ne Ukrajince, říká jejich zástupce v Česku. Máme morální povinnost pomáhat i branci, říká exdiplomat
Ukrajinští vojáci na předměstí Robotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny (fotografie z 21. února 2024)

Plus

Ukrajinská armáda se potýká s nedostatkem mužů. Kyjev proto vyzval všechny Ukrajince, kteří odešli do zahraničí, aby zvážili možnost vrátit se. Polsko a Litva už hledají cesty, jak by Kyjevu mohly pomoct. Podobné hlasy se ozývají i u nás ve vládě ze strany TOP 09. Někteří ministři ale dali najevo své pochybnosti.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Z Ukrajiny přicházejí další zprávy o nové ruské ofenzivě. Obránci čelí okupantům na několika místech zároveň. Ukrajinská armáda se přitom potýká s nedostatkem munice i mužů. Kyjev proto nedávno vyzval všechny Ukrajince, kteří odešli do zahraničí po tom, co Rusko zahájilo invazi, aby zvážili možnost vrátit se. Ukrajinské konzuláty taky přestaly poskytovat služby svým občanům, na které se vztahuje branná povinnost, aby je přiměly k návratu. Polsko a Litva už hledají cesty, jak by s tím Kyjevu mohli pomoct. Podobné hlasy se ozývají i u nás ve vládě ze strany TOP 09. Někteří ministři ale dali najevo svoje pochybnosti. Mohlo by Česko pomoc Ukrajině s návratem bojeschopných mužů? Nebo to není možné a bylo by to nefér, když u nás kvůli válce získali dočasnou ochranu pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty na dálku jsou bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek. Dobrý den. Hezký den. A zástupce Ukrajinců v Radě vlády pro národnostní menšiny a předseda evropského kongresu Ukrajinců Bohdan Rajčinec. Dobrý den i vám.

  • Dobrý den. Měla by česká vláda hledat cesty, jak přimět u nás žijící ukrajinské muže, aby se vrátili do vlasti a pomohli tak její obraně? Pane Votápku?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají