Pro a proti

Pomáhá Lex Ukrajina 5? Měl se lépe připravit, tvrdí Faltová. Zaměstnanost se zvyšuje, říká Lopesová

Pro a proti

Pomáhá Lex Ukrajina 5? Měl se lépe připravit, tvrdí Faltová. Zaměstnanost se zvyšuje, říká Lopesová
Ukrajinka Larysa v bytě v Přerově

Plus

Novela zákona Lex Ukrajina 5 měla ukrajinské uprchlíky přiblížit k běžnému nájemnímu bydlení a trhu práce. Po čtyřech měsících se ale řada z nich ocitla v tíživé situaci. Přinesla novela to, co si od ní vláda slibovala? „Je to krátký časový úsek na hodnocení. Víme však, že se zvyšuje počet zaměstnaných každý měsíc o pár tisíc,“ říká náměstkyně MPSV Zuzana Freitas Lopesová (Piráti). „Se změnami se mělo počkat,“ míní ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. 
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tzv. Lex Ukrajina pět měl mimo jiné motivovat ukrajinské uprchlíky k tomu, aby si našli práci a bydlení a nemuseli být závislí na státních dávkách. Po čtyřech měsících od zavedení nových pravidel se ale ukazuje, že mnoho lidí se ocitlo v tísnivé situaci, protože přišli o veškerou podporu. Třeba proto, že si vydělají o trochu víc, než činí nárok na dávku. Byl Lex Ukrajina pět krokem správným směrem?

  • Pro a proti.

  • Hosty dnešního pro a proti jsou náměstkyně ministra práce a sociálních věcí Zuzana Frajta. S Lopezová z české Pirátské strany. Dobrý den. Dobrý den. A také ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. Vítám vás. Dobrý den. Dobrý den. Paní náměstkyně, myslíte, že Lex Ukrajina pět přinesl to, co si od něj vláda slibovala?

Více z pořadu