Pro a proti

Nové rozpočtové určení daní? Transparentnější a spravedlivá kritéria, míní hejtman Půta. Nastřelená od stolu, nesouhlasí náměstek Kania

Pro a proti

Nové rozpočtové určení daní? Transparentnější a spravedlivá kritéria, míní hejtman Půta. Nastřelená od stolu, nesouhlasí náměstek Kania
České peníze (ilustrační fotka)

Plus

Asociace krajů předložila návrh na změnu rozpočtového určení daní. Nově bude záviset mimo jiné na počtu lidí a délce silnic. Dva kraje a Praha s návrhem nesouhlasí. „Nevychází z analytických podkladů výdajů krajů. Jde o de facto od stolu nastřelená kritéria,“ říká náměstek moravskoslezského hejtmana Jaroslav Kania (ANO). Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) jsou navrhovaná kritéria transparentní a spravedlivá. „O tom není žádných pochyb,“ zdůrazňuje.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti. Ptát se bude Karolína Koubová.

  • Jak spravedlivě rozdělit mezi kraje výnos z daní? Asociace krajů předložila návrh, jak změnit současný systém, který je téměř 20 let starý. Když se peníze delegují mezi kraje % pevně stanovenými v zákoně o rozpočtovém určení daní. Nově by se měl podíl stanovit každý rok, a to podle počtu obyvatel, délky silnic druhé a třetí třídy, které kraje spravují, podle počtu výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby nebo počtu žáků středních škol. Návrh podporuje 11 ze 14 krajů. Jde o dobrý kompromis. Jsou navrhovaná kritéria spravedlivější, nebo naopak některé kraje významně poškodí?

  • A proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu