Pro a proti

Nelákejme penzisty a voliče na štědrost, na kterou nemáme, míní ekonom. Vláda nesmyslně snižuje daně a chybějící peníze chce brát důchodcům, tvrdí odborář

Pro a proti

Nelákejme penzisty a voliče na štědrost, na kterou nemáme, míní ekonom. Vláda nesmyslně snižuje daně a chybějící peníze chce brát důchodcům, tvrdí odborář
Peníze (ilustrační foto)

Plus

Vláda chystá cenový pokles valorizace důchodů z 1770 na 760 korun, aby ušetřila státnímu rozpočtu 20 miliard. Sklízí za to kritiku opozice i odborů oprávněně? Místopředseda ČMKOS Vít Samek kárá vládu za nesmyslné snižování daní a přenášení odpovědnosti na důchodce, ekonom a člen NERVu Štěpán Křeček zdůrazňuje, že náklady ekonomické krize musíme nést všichni, včetně penzistů.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ad se bude Karolína Koubová.

  • Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Dnes odpoledne se sejde nově zvolený prezident Petr Pavel s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL, aby probrali důchodovou reformu i plánované snížení mimořádné valorizace penzí. Vláda novelu, která jednorázově snižuje navýšení důchodů v červnu zhruba o 1000 korun, schválila v pondělí. Sněmovna ji bude na mimořádné schůzi projednávat příští týden v úterý. Opozice plánuje obstrukce, odbory hrozí demonstracemi. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS ale vysvětluje, proč je podle vlády potřeba jednorázově změnit valorizační schéma.

  • Bychom nezasáhli a nechali všechny parametry stávajícího systému penzí, tak do 15 let by roční deficit, roční deficit jenom na tomto účtu 300 miliard.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají