Pro a proti

Naše novela brání zmocnění se veřejnoprávních médií vládou, k jakému došlo v Polsku a Maďarsku, ujišťuje senátor Smoljak

Pro a proti

Naše novela brání zmocnění se veřejnoprávních médií vládou, k jakému došlo v Polsku a Maďarsku, ujišťuje senátor Smoljak
David Smoljak

Plus

Poslanci odložili první čtení tzv. malé novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu, která upravuje volbu radních. Ta navrhuje, aby třetinu radních nově vybírali i senátoři. Počítá také se zvýšením počtu radních České televize a omezuje vliv spolků na složení rad. Dává tato novela oběma médiím větší nezávislost a stabilitu, nebo je naopak vkládá do rukou politiků?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Poslanci odložili první čtení novely zákona o ČT a ČRo, která upravuje volbu radních obou médií. Podle návrhu by třetinu obsazení měly nově vybírat i senátoři z tzv. malá. Novela také počítá se zvýšením počtu radních o ČT z 15 na 18, u ČRo by zůstalo radních devět. Novela také ruší kolektivní odvolatelnost. Rath a požaduje, aby organizace, které nominují kandidáty, existovaly minimálně 10 let. Spolky tak nebudou moci být zakládány účelově jen kvůli volbě radního. Zlepší tzv. malá novela postavení ČT a ČRo směrem k větší nezávislosti a stabilitě, nebo naopak hrozí, že dostaneme, že dostane management obou médií pod větší kontrolu politiků, jak varuje opozice?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je senátor David Smoljak z hnutí STAN, místopředseda senátní komise pro sdělovací prostředky. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. A do ostravského studia zdravím poslance hnutí ANO Aleše Juchelku, předsedu sněmovního volebního výboru. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pánové. Na úvod poprosím opravdu o stručnou odpověď. Jde vládní novela tohoto zákona správným směrem, pane senátore?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají