Pro a proti

Hybridní válka je široký pojem, schovává i strategie, co jdou proti sobě, říká výzkumník. Vždy byla součástí konfliktů, míní Český elf Kartous

Pro a proti

Hybridní válka je široký pojem, schovává i strategie, co jdou proti sobě, říká výzkumník. Vždy byla součástí konfliktů, míní Český elf Kartous
Dezinformace (ilustrační foto)

Plus

Vláda spustila novou kampaň pro boj s dezinformacemi. Místo vypínání webů sází na vzdělávání lidí. Jsme v hybridní válce, nebo jde o zavádějící termín a snaze čelit lživým a manipulativním narativům neprospívá? „Hybridní válka je příliš široký pojem. Neumožňuje určit jasné priority,“ míní ředitel výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů Jakub Eberle. Bohumil Kartous ze skupiny Čeští elfové nesouhlasí. „Jakýkoliv konflikt v minulosti obsahoval i hybridní rovinu,“ připomíná.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministerstvo vnitra rozjelo kampaň, která cílí na fake news. Zahrnuje vedl nenaletět CZ a plakáty odkazující k tomu, kde nalézt ověřené informace. Je strategie založená na informační gramotnosti a strategické komunikaci efektivnější než například někdejší vypínání dezinformačních webů. Jak by vlastně měl vypadat účinný boj s dezinformacemi? Jsme v hybridní válce, jak se často říká, nebo je tento termín zavádějící a snaze čelit lživým a manipulativním narativu neprospívá?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Já už ve studiu vítám Bohumila Kartouse ze skupiny Čeští elfové, která bojuje proti dezinformačním kampaním a ruské propagandě na webu. Dobrý den. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravím Jakuba Eberleho, ředitele výzkumu Ústavu mezinárodních vztahů, spoluautora knihy politika hybridní války. Dobrý den. Dobrý den. Pane Šebrle. Vy ve své knize rozebíráte právě ten pojem hybridní válka, jak ho známe z českého prostředí. Tvrdíte, že jde o nefunkční koncept. Proč podle vás?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají