Zaostřeno

Novinář ve válce? Podle mne není pro běžného člověka zdravé, aby od rána do večera ležel ve zprávách z Ukrajiny, soudí novinář Szántó

Zaostřeno

Novinář ve válce? Podle mne není pro běžného člověka zdravé, aby od rána do večera ležel ve zprávách z Ukrajiny, soudí novinář Szántó
Vojáci z mezinárodního praporu poblíž frontové linie u Kreminny

Plus

Válka na Ukrajině už trvá skoro rok. Je to první konflikt tak velkého rozsahu, který můžeme sledovat nejen zprostředkovaně v médiích, ale také na sociálních sítích. Vyznáte se v konfliktech i v tom obrovském množství informací? Víc než tomu bylo v případě válek v bývalé Jugoslávii, v Iráku? 
Vít Pohanka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Válka na Ukrajině už trvá skoro rok. Je to první konflikt takového rozsahu, který můžeme sledovat. Jde jen zprostředkovaně v médiích, ale také na sociálních sítích. V případě války v Sýrii nebo izraelsko-palestinského sporu je už tento trend velmi znát řadu let. Vyznáme se v těch konfliktech, ale díky skoro nepřebernému množství informací víc, než tomu bylo v případě válek předchozích.

  • Dozvídáme se víc, a to až do té míry, že to vlastně znemožňuje naše pochopení.

  • Soudí vysokoškolský pedagog a bývalý novinářský kolega Břetislav Tureček. A pak je tady také třeba americký Institut pro studium války, který každý den na webu publikuje zpravodajský souhrn a velmi přesné a podrobné a aspoň zatím ne vždycky spolehlivé mapy, které ukazují měnící se situaci přímo na ukrajinské frontě.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají